*Μικρός τελικός. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Η Κροατία έχει δεν έχει δεχτεί γκολ στα προηγούμενα 3 παιχνίδια με αφρικανικές ομάδες σε Παγκόσμιο Κύπελλο (2014, Καμερούν 4-0 και 2018, Νιγηρία 2-0).

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

*Κανένα από τα προηγούμενα 19 ματς τρίτης θέσης δεν έφτασε στη διαδικασία των πέναλτι, με μοναδικό που κρίθηκε στην παράταση, το Γαλλία – Βέλγιο το 1986.

*Ανεξαρτήτως αποτελέσματος στον μικρό τελικό, η πορεία του Μαρόκο είναι η καλύτερη αφρικανικής ομάδας στην ιστορία της διοργάνωσης.

*Στη φάση ομίλων: Μαρόκο – Κροατία 0-0

ΚΡΟΑΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-0 από την Αργεντινή στον ημιτελικό. Στο 34’ ο Μέσι σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι για το 1-0, ενώ στο 39’ ο Χουλιάν Άλβαρες έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 69’ και πάλι ο Άλβαρες πέτυχε τρίτο γκολ και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κροατία δεν κατάφερε να φανεί ιδιαιτέρως ανταγωνιστική απέναντι στην Αργεντινή (3-0) στον ημιτελικό και το όνειρο της συμμετοχής σε ακόμα έναν τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου έσβησε. Η ομάδα του Ντάλιτς δεν ήταν το ίδιο συμπαγής όπως στα προηγούμενα παιχνίδια, δέχτηκε δύο τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με το πέναλτι να αμφισβητείται έντονα από παίκτες και προπονητή.

«Δε μου αρέσει να μιλάω για διαιτητές, αλλά αυτός είναι ένας από τους χειρότερους. Δε μιλάω μόνο γι’ αυτό το ματς. Είναι καταστροφή. Για μένα δεν υπάρχει πέναλτι. Πρέπει να ανακάμψουμε για την τρίτη θέση και να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Λούκα Μόντριτς. Ο αρχηγός των Κροατών δεν έχει αποφασίσει ακόμα αν θα συνεχίσει να φορά τη φανέλα με το εθνόσημο ή θα σταματήσει. Θυμίζουμε ότι είναι 37 ετών!

Για την Κροατία, η ήττα από την Αργεντινή ήταν η πρώτη στη διοργάνωση, έπειτα από μία νίκη και τέσσερις ισοπαλίες νωρίτερα. Για το παιχνίδι με το Μαρόκο, ο Ντάλιτς αναμένεται να κάνει αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ενώ παραμένει αμφίβολος ο μέσος Μαρσέλο Μπρόζοβιτς εξαιτίας μυϊκού τραυματισμού. Εκτός ο μπακ Γιουράνοβιτς με πρόβλημα στη γάμπα.

Κροατία Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με under 2.5 τέρματα

*3/6 παιχνίδια στη διοργάνωση είχαν goal/goal

*Ο Μόντριτς έχει αγωνιστεί σε όλα τα ματς έως τώρα

ΜΑΡΟΚΟ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 2-0 από τη Γαλλία. Μόλις στο 5’ ο Τεό Ερναντές σκόραρε για το 1-0 της Γαλλίας, ενώ λίγο αργότερα ο Ζιρού είχε σουτ στο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία του Μαρόκο σε ανάποδο ψαλίδι του Ελ Γιαμίκ, το έβγαλε στη γωνία ο Λορίς. Στο 79’ ο Κολό Μουανί πέτυχε δεύτερο γκολ και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το Μαρόκο έχασε από την πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία (2-0) στον ημιτελικό και ετοιμάζεται για τον μικρό τελικό, ώστε να ολοκληρώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μια ονειρεμένη πορεία στο φετινό Μουντιάλ. Η ομάδα του Ουαλίντ Ρεγκραγκί είχε ευκαιρίες να σκοράρει απέναντι στους “Τρικολόρ”, ωστόσο, το γκολ που δέχτηκε στα πρώτα λεπτά την ανάγκασε να ανοιχτεί και να προσφέρει χώρους στον αντίπαλο.

Αντίθετα δηλαδή με την άκρως αμυντικογενή τακτική των προηγούμενων αναμετρήσεων και το στατιστικό του ενός μόλις γκολ, το οποίο δέχτηκε στο νικηφόρο 1-2 επί του Καναδά για τη φάση των ομίλων. Όπως και να ΄χει, η πορεία που πραγματοποίησε στη διοργάνωση το Μαρόκο, είναι η καλύτερη στην ιστορία από αφρικανική ομάδα και η συμμετοχή στον τελικό θα ήταν κάτι εξωπραγματικό για το σύνολο του Ρεγκραγκί.

Ο 47χρονος Μαροκινός παρ’ όλα αυτά, κέρδισε το θαυμασμό και το σεβασμό όλων για την εικόνα των παικτών του στον αγωνιστικό χώρο. Για το τελευταίο παιχνίδι στο Κατάρ, δεν είναι διαθέσιμοι οι αμυντικοί Σαΐς και Αγκέρ οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.