*Πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων. Προηγήθηκε ένα φιλικό το 2010, με τη Σερβία να παίρνει τη νίκη με 4-3.

*Το Καμερούν μετράει 9 συνεχόμενες ήττες σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου (2002-2022), ισοφαρίζοντας το ρεκόρ περισσότερων συνεχόμενων ηττών που κατείχε το Μεξικό (9 συνεχόμενες ήττες μεταξύ 1930 και 1958).

*Οι Καμερουνέζοι μετράνε μόλις 1 νίκη σε σύνολο 15 αγώνων απέναντι σε ευρωπαϊκές ομάδες σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου (1-5-9), η επικράτηση με 2-1 επί της Ρουμανίας το μακρινό 1990.

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ 2022

*Η Σερβία έχει δεχτεί γκολ στα 9 από τα 11 τελευταία παιχνίδια της σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την εστία της να παραβιάζεται τουλάχιστον 2 φορές στα 7 από αυτά τα 9 παιχνίδια.

*Έχει ηττηθεί στα 9 από τα 11 τελευταία παιχνίδια της σε τελική φάση Μουντιάλ (82%), το μεγαλύτερο ποσοστό από οποιαδήποτε άλλη χώρα που έχει δώσει τουλάχιστον 10 ματς στη διοργάνωση.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες του Καμερούν

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ελβετία, για την πρώτη αγωνιστική του ομίλου. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με τον Τσούπο-Μότινγκ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους Καμερουνέζους λίγο πριν τη συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών παιχνιδιού. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 48ο λεπτό από τον Εμπολό, με τον γεννημένο στο Καμερούν επιθετικό της Μονακό να γίνεται ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου που σκοράρει απέναντι στη γενέτειρα του, επίτευγμα το οποίο δεν πανηγύρισε.

Ανάμεικτα τα συναισθήματα για την ομάδα του κόουτς Σονγκ μετά την ήττα της πρεμιέρας. Ήταν ανώτερη των Ελβετών στο 1ο ημίχρονο, μπήκε δυνατά στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της, πέφτοντας πάνω σε έναν πολύ καλό Ζόμερ. Δέχτηκε το 1-0 με το καλημέρα του β’ μέρους (48′)και κάπου εκεί “βραχυκύκλωσε”. Δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικό στη συνέχεια, με το ματς να έρχεται πιο κοντά στο 2-0, παρά στο 1-1.

“Ξέρουμε τι μας περιμένει απέναντι στη Σερβία. Είναι ένα κρίσιμο παιχνίδι για το οποίο είμαστε προετοιμασμένοι. Θα δείτε ένα διαφορετικό Καμερούν σε σχέση με την πρεμιέρα του ομίλου”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Σονγκ. Ο 46χρονος τεχνικός διέψευσε τις φήμες περί ανάμειξης του προέδρου της Ομοσπονδίας, Σαμουέλ Ετό, σε θέματα όπως η επιλογή του ρόστερ.

Εκτός για τα εναπομείναντα παιχνίδια του ομίλου ο τραυματίας Ολιβιέ Εντσάμ. Δεν αναφέρονται άλλα προβλήματα τραυματισμών.

Update 11:20: Εκτός αποστολής έμεινε λίγο πριν τη σέντρα του αγώνα με την Σερβία ο Αντρέ Ονάνα, ο οποίος φέρεται να υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν έχει σκοράρει στα τελευταία 3 παιχνίδια του σε ομίλους Παγκοσμίου Κυπέλλου, τα οποία συνοδεύτηκαν όλα από ήττα.

*Με n/g ολοκληρώθηκαν τα 6/10 τελευταία παιχνίδια του για τους ομίλους της διοργάνωσης.

*6 συνεχόμενα under2.5+n/g σε επίσημα παιχνίδια της.

Σούπερ προσφορά*, ΤΡΙΠΛΟ ΔΩΡΟ* στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΣΕΡΒΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Σερβίας

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από τη Βραζιλία, για την πρώτη αγωνιστική του ομίλου. Άντεξε για ένα ημίχρονο απέναντι στους ανώτερους Βραζιλιάνους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται χάρη σε δύο γκολ του Ριτσάρλισον μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών στο β’ μέρος (62′, 73′), σε μία εμφάνιση που η Σερβία θα ήθελε να ξεχάσει.

Απογοήτευση στις τάξεις των Σέρβων μετά την κακή εμφάνιση και ήττα στην πρεμιέρα του ομίλου από τη “Σελεσάο”. Η ομάδα του κόουτς Στοΐκοβιτς άντεξε για περίπου μία ώρα στην ασφυκτική πίεση των Βραζιλιάνων, με τον Ραφίνια να δημιουργεί πολλά προβλήματα στο αριστερό άκρο της άμυνας των Σέρβων και τον Άλεξ Σάντρο να “αγγίζει” το 1-0 με ένα σουτ-κεραυνό που τράνταξε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Το σκορ άνοιξε μερικά λεπτά αργότερα ο Ριτσάρλισον, με τον επιθετικό της Έβερτον να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 73ο λεπτό, με ένα εξωπραγματικό γκολ εντός περιοχής. Το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά το δοκάρι έσωσε ξανά τους Σέρβους σε ένα δυνατό σουτ του Κασεμίρο.

Έχει προκαλέσει μεγαλύτερο ντόρο για εξωαγωνιστικά θέματα παρά για την εμφάνιση της στην πρεμιέρα του ομίλου. Συγκεκριμένα, ήρθε στη δημοσιότητα μια φωτογραφία από τα αποδυτήρια στο ματς με την Βραζιλία, που βάζει σε μπελάδες την Ομοσπονδία της χώρας, αφού απεικονίζει μια σημαία ενός αλυτρωτικού χάρτη της Σερβίας. Ο χάρτης εμφανίζει το Κόσοβο σαν κομμάτι της σερβικής επικράτειας και συνοδεύεται από το μήνυμα «δεν παραδινόμαστε». Έτσι, η FIFA ξεκίνησε έρευνα ενάντια στη σερβική Ομοσπονδία για ρητορική μίσους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, αμφίβολη είναι η συμμετοχή τους Φίλιπ Κόστιτς.

ΣΕΡΒΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με under2.5+n/g ολοκληρώθηκαν τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

*Με under3.5 γκολ ολοκληρώθηκαν και τα 7 τελευταία παιχνίδια της στους ομίλους της διοργάνωσης.

*Στα 5 από τα τελευταία 10 επίσημα παιχνίδια της η Σερβία έχει σκοράρει στο β’ ημίχρονο.