*Τρίτος γύρος για το Κύπελλο Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΙΝΒΕΡΝΕΣ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Έιρ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Σο στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον ΜακΚένζι στο 66’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ακινγέμι στο 82’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σο με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 87’.

Πάλεψε η Ινβερνές και κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη μαχητική Έιρ. Παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν έντονα, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ. Στα τελευταία λεπτά αύξησε την πίεσή της, βρίσκοντας το γκολ της ισοφάρισης.

Την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες και με εμφατικό τρόπο έχει σήμερα, καθώς αντιμετωπίζει ομάδα από χαμηλότερη κατηγορία, ενώ έχει παράλληλα και το πλεονέκτημα έδρας. Δεν είναι σε καλή κατάσταση και αυτό είναι φανερό από τα αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος, όμως στα θετικά είναι το γεγονός ότι βρίσκει σχεδόν μόνιμα το δρόμο προς τα δίχτυα. Πολλά τα προβλήματά της αμυντικά, ψάχνει τρόπους να τα λύσει, αλλά μέχρι στιγμής δεν μοιάζει ικανή ώστε να το κάνει έστω και περιστασιακά.

Ινβερνές Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ (Β’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Φάιφ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Φοδέρινχαμ στο 5’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Λέιτς στο 10’. Το 2-1 πέτυχε ο Τρουτέν στο 41’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντάνσμορ στο 90+3’.

Αρκετά καλή εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για τη Στέρλινγκ Άλμπιον. Είχε τον έλεγχο στο ματς, κατάφερε να πάρει από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο κεφάλι στο σκορ, ενώ δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, βρίσκοντας ξανά δίχτυα στις καθυστερήσεις του αγώνα, «κλειδώνοντας» το τρίποντο.

Πολύ δύσκολο το έργο της σήμερα, καθώς βρίσκει μπροστά της μια ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας που σαφώς είναι και ποιοτικότερη. Βέβαια μπορεί και θέλει να εκμεταλλευτεί τα πολλά προβλήματα που έχει στο αμυντικό της κομμάτι, ώστε να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για θετικό αποτέλεσμα και πρόκριση. Δεν θα είναι εύκολο αφού δεν θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, όμως έχει αποδείξει πως είναι άκρως επικίνδυνη μεσοεπιθετικά και μπορεί κάλλιστα να δημιουργήσει προβλήματα.