* Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους “16” της διοργάνωσης, ενώ η 3η πηγαίνει στα playoffs του Copa Sudamericana.

* Τον όμιλο πλαισιώνουν οι Άουκας & Νιουμπλένσε

* Ισόπαλα (1-1) έληξαν και τα τρία τελευταία μεταξύ τους στο θεσμό.

* Στον 1ο γύρο (5/05): Ράσινγκ – Φλαμένγκο 1-1

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Βάσκο ντα Γκάμα. Ο Πουλγκάρ (14’) έκανε το 0-1, ο Ζέρσον (16’) πέτυχε το δεύτερο γκολ, ο Πέδρο (42’) έκανε το 0-3 και ο Λούκας (45+2’) ολοκλήρωσε το καρέ της Φλαμένγκο για να μειώσουν με πέναλτι στο 58’ οι γηπεδούχοι.

Ανεβάζει στροφές με τον Σαμπάολι στον πάγκο η κάτοχος του περσινού Copa Libertadores κι απόψε ψάχνει την 12η σερί εντός έδρας νίκη στο θεσμό για να “αγκαλιάσει” την πρόκριση στα νοκ άουτ, μετά τη χθεσινή ισοπαλία στο άλλο παιχνίδι του ομίλου.

Ήταν καταιγιστική τη Δευτέρα στο ντέρμπι με τη Βάσκο, πραγματοποίησε ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο και μετά την ανάπαυλα είχε την πολυτέλεια να κάνει συντήρηση δυνάμεων για το σημερινό παιχνίδι.

Όσον αφορά το Libertadores, προ δύο εβδομάδων δεν ήταν καλή στην Ρανκάγκουα απέναντι στη Νιουμπλένσε (1-1) και έμεινε δίχως διπλό στον όμιλο, αφού κλείνει το πρόγραμμα εντός με την Άουκας.

Τραυματίες είναι οι Μπαρμπόσα (φορ), Ματεουζίνιο (δεξί μπακ), αμφίβολοι οι Ζέρσον (μέσος), Έβερτον (εξτρέμ).

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΑΣΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Μπάνφιλντ. Ο Άουτσε (11’) άνοιξε το σκορ, ο Ματίας Ρόχας έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ο Γκαμπριέλ Ρόχας διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89’.

Δείχνει να συνέρχεται αγωνιστικά η Ράσινγκ, αλλά έχει ακόμα πολύ δρόμο για να εμπνεύσει εμπιστοσύνη ακόμα και στους ίδιους τους οπαδούς της. Το Σάββατο επέστρεψε στις πρωταθληματικές νίκες μετά από δύο μήνες, όσο καιρό δηλαδή είχε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της!

Δίκαιη η επικράτησή της, δημιουργικά ήταν καλή, αλλά το ανασταλτικό κομμάτι είχε ξανά θέματα, ακόμη και απέναντι σε μία αναιμική επιθετικά Μπάνφιλντ.

Παραδόξως στο Copa Libertadores τα πάει περίφημα και μετά τη χθεσινή ισοπαλία στο Νιουμπλένσε – Άουκας εξασφάλισε μαθηματικά την παρουσία της στα νοκ άουτ του θεσμού. Της αρκεί και η ισοπαλία σήμερα για να κλειδώσει την 1η θέση, θα έχει την ευκαιρία να το κάνει και στην αυλαία του ομίλου, εντός με τη Νιουμπλένσε.

Νέο πρόβλημα ο μυϊκός τραυματισμός του Ρομέρο (φορ) που έμεινε εκτός αποστολής. Δεν ταξίδεψαν ούτε οι μακροχρόνια τραυματίες Μιράντα (μέσος), Βέκιο (μέσος), Καρμπονέρο (εξτρέμ). Εκτός για λόγους τακτικής οι Καρντόνα (μέσος), Οπάσο (δεξί μπακ), επέστρεψαν οι Ρενιέρο (φορ), Άβιλες (μέσος).