*21η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ιντερνασιονάλ-Φλαμένγκο 2-1

*Εφτά από τα οκτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έχουν λήξει over 2,5.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο κέρδισε 2-3 εκτός έδρας την Κοριτίμπα, με τέρμα του Τζέρσον στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει από πέναλτι του Ρόμπσον στο 15’, αλλά ισοφάρισε με πέναλτι του Μπαρμπόσα στο 19’ πριν προηγηθεί με τον Ντε Αρασκαέτα στο 31’. Αλλά ισοφαρίστηκε από τον Εντού στο 46’, πριν το γκολ στο τέλος.

Η Φλαμένγκο πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, αυτή τη φορά στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας πολύ δύσκολα, με 2-3 εκτός έδρας την Κοριτίμπα. Στην έδρα της βέβαια είναι αήττητη εδώ και 13 αγώνες, με 10 νίκες σε αυτό το διάστημα.

Βέβαια ακόμη και έτσι είναι στο -13 από την πρωτοπόρο Μποταφόγκο, επομένως δύσκολα θα διεκδικήσει τον τίτλο. Μάλλον στόχος της να πάρει το κύπελλο, εκεί που βρίσκεται στον τελικό της διοργάνωσης.

Σε μία σεζόν όπου το κλίμα στην ομάδα δεν είναι και το καλύτερο δυνατό, με καυγάδες ανάμεσα σε παίκτες και τεχνικό τιμ.

Φλαμένγκο Στατιστικά

*7/9 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα

*6/9 under 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Ιντερνασιονάλ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Μπολιβάρ με γκολ του Βαλένσια στο 16ο λεπτό, το οποίο υπερασπίστηκε ως το τέλος.

Η Ιντερνασιονάλ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Μπολιβάρ, κερδίζοντας ξανά έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες. Και ειδικά μακριά από την έδρα της ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερις αγώνες και τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Είναι ξεκάθαρο πως προτεραιότητα της, όσο συνεχίζει στον θεσμό, θα έχει το Κόπα Λιμπερταδόρες, εκεί που παίζει τον επαναληπτικό προημιτελικό της την ερχόμενη εβδομάδα.

Αλλά δεν την παίρνει και να παρατήσει το εθνικό πρωτάθλημα, καθώς βρίσκεται πλέον στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει έντονα.