*Στην κανονική διάρκεια: Φαρούλ – FCSB 0-1 και FCSB – Φαρούλ 1-1

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της FCSB (2-2-2).

FCSB

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 2-2 απέναντι στην Σέπσι εκτός έδρας μεσοβδόμαδα. Προηγήθηκε δις (9′, 34′), αλλά η γηπεδούχος κατάφερε να απαντήσει ισάριθμες φορές (22′, 70′).

Η στέψη της πήρε παράταση, αφού δεν κατάφερε να κερδίσει την μαχητική Σέπσι την περασμένη αγωνιστική και συμβιβάστηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας, έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι. Πλέον, χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, συνεπώς το σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο την Φαρούλ έχει τον χαρακτήρα της φιέστας για την ομάδα του Χαραλάμπους.

Ο Κύπριος τεχνικός δήλωσε πως παρότι η ομάδα του βολεύεται και με τον βαθμό, θα παλέψει για την νίκη σήμερα. Τραυματίστηκε ο πολύτιμος Κομάν, ενώ σταθερά βρίσκονται στα πιτς οι Κίρικες και Λουίζ Φελίπε. Τιμωρημένος παραμένει ο Ραντούνοβιτς.

FCSB Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G και Under 2,5

ΦΑΡΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 3-1 της Ραπίντ Βουκουρεστίου εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Προηγήθηκε στο 40′, ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο τέλος του ημιχρόνου (45+4′), αλλά στην επανάληψη κυριάρχησε και κατάφερε να πετύχει δύο απανωτά γκολ στα μέσα αυτής (67′, 69′), παίρνοντας εν τέλει την νίκη.

Βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα η Φαρούλ, το έδειξε και απέναντι στην Ραπίντ Βουκουρεστίου, όπου το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Εξαιρετική εμφάνιση, κυριάρχησε απόλυτα και θα μπορούσε κάλλιστα να πετύχει και περισσότερα γκολ. Με τις τρεις συνεχόμενες νίκες, το σύνολο του Χάτζι έγινε το μεγάλο φαβορί για την δεύτερη θέση.

«Είναι δύσκολο, αλλά ελπίζω να κάνουμε μεγάλο ματς στο Βουκουρέστι», τόνισε ο Ρουμάνος τεχνικός. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο Κογιοτσάρου, πάντα εκτός ο Μπαλούτα.