Euroleague: Με φαβορί σε Πειραιά και Μαδρίτη

Λήδα Χούκλη
Ανανεώθηκε:
Ευρωλίγκα

5214. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (21:00, NOVASPORTS 4)

Ο Ολυμπιακός είναι πραγματικά σε καλό δρόμο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε στον πόντο στην παράταση από την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας. Εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, κακός μόνο στην τρίτη περίοδο, αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο και έστειλε το ματς στην παράταση. Με το σκορ στο 76-77, ο Οριόλα έβαλε 2/2 βολές και ο Σλούκας αστόχησε στο τελευταίο σουτ για να γραφτεί το τελικό 78-77. Το ηθικό είναι στα ύψη και είναι σαφές ότι ο Ολυμπιακός χτίζει με τον σωστό τρόπο.

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις Κάουνας στην Winmasters
winmasters app

Το ντεμπούτο του Ζντοβτς δεν ήταν καλό. Η Ζαλγκίρις έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι. Το τελικό 73-61 αποτυπώνει τη διαφορά των δύο ομάδων. Μπορεί η διαφορά να άνοιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού για 30 λεπτά ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ήταν σαφές ποια ομάδα είναι ανώτερη και θα πάρει τη νίκη. Για τους Λιθουανούς ο Νέμπο είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ Λεκαβίτσιους και Τζιφέι ήταν οι άλλοι διψήφιοι. Έχει πολλά να δουλέψει ο Ζντοβτς, δεν έχει ακόμη νίκη η Ζαλγκίρις στην Ευρωλίγκα. Λείπει ο Λοβέρν.

Στους 9.5 πόντους είναι το όριο του αγώνα με φαβορί φυσικά τον Ολυμπιακό. Η διαφορά των δύο ομάδων, στην παρούσα χρονική στιγμή, είναι μεγάλη. Η ομάδα του Μπαρτζώκα θέλει να αφήσει πίσω της την ήττα από την Μπάρτσα και μπορεί να ξεσπάσει πάνω στη Ζαλγκίρις, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Πάμε με τον άσσο με χάντικαπ στο 1.90 από τη stoiximan.

5216. ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (22:00, NOVASPORTS PRIME)

Τα εύκολα δύσκολα έκανε στο φινάλε η Ρεάλ, η οποία τελικά κέρδισε με 94-86 τη Μονακό κι ενώ είχε φτάσει τη διαφορά και σε υψηλά διψήφια επίπεδα. Πρώτος σκόρερ ο Γιαμπουσέλε με 18, ενώ οι άλλοι δύο Γάλλοι της παρέας προσέφεραν από 13 και 12 πόντους, οι Ερτέλ και Κοζέρ αντίστοιχα. Ο Λάσο είδε να σκοράρουν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποίησε, ενώ παραμένουν εκτός οι Τόμπκινς και Ράντολφ. Δεν έχει περιθώρια για ήττα, αφού έχει ήδη μία, αυτή στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό.

Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην Winmasters

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε μέχρι το τέλος στη Βιτόρια με την Μπασκόνια, αλλά πλήρωσε την απώλεια πολλών κρίσιμων αμυντικών ριμπάουντ. Τελικά ηττήθηκε με 81-79. Ο αρχηγός Παπαπέτρου έχασε το τελευταίο σουτ για τη νίκη, αλλά ήταν σίγουρα ο κορυφαίος του τριφυλλιού με 22 πόντους. Στους 13 ο Μέικον ήταν ο έτερος μοναδικός διψήφιος σε πόντους. Πολύ χαμηλά έμεινε ο Νέντοβιτς που έχει θέμα φυσικής κατάστασης. Ο Φερέλ θα κάνει ντεμπούτο την άλλη εβδομάδα.

Το χάντικαπ έχει βγει ψηλά. Είναι στους 12.5 πόντους, αυτό όμως είναι απόλυτα δικαιολογημένο. Το ρόστερ του Παναθηναϊκού δεν αντέχει σε διαβολοβδομάδα, η Ρεάλ δεν θέλει να δει τη διαφορά να μειώνεται όπως με τη Μονακό, οπότε πάμε με τον άσσο στο χάντικαπ στο 1.90 από τη bwin.

Δείτε όλα τα σημερινά Προγνωστικά Euroleague

5212. ΜΟΝΑΚΟ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (20:00, NOVASPORTS START)

Η Μονακό γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα. Αφού κέρδισε Παναθηναϊκό και Ούνικς πήγε στη Μαδρίτη με απαιτήσεις. Τελικά έχασε με 94-86 μαζεύοντας τη διαφορά προς το τέλος, βγάζοντας αντίδραση, ανησύχησε ελαφρώς τη βασίλισσα, αλλά ήταν φανερό ότι δεν θα μπορούσε να ολοκληρώσει ανατροπή. Ο Τζέιμς είχε 24 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Χολ με 12 και 7 ριμπάουντ. Η ομάδα του Μίτροβιτς προς το παρόν είναι καλύτερη του αναμενομένου και είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει την έτερη μεγάλη ισπανική ομάδα.

Μονακό – Μπαρτσελόνα στην Winmasters

Η Μπαρτσελόνα πήρε το θρίλερ με τον Ολυμπιακό στην παράταση. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους τα βρήκε σκούρα από αυτήν του Μπαρτζώκα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ, στο τρίτο δεκάλεπτο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά στο τέταρτο δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Οι βολές του Οριόλα επτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της έδωσαν τη νίκη με 79-78, αφού ο Σλούκας αστόχησε στο τελευταίο σουτ. Για ακόμη ένα ματς ο Μίροτιτς ήταν ασταμάτητος με 22 πόντους, διψήφιοι και οι Χίγκινς, Ντέιβιτς με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Γεμάτη εμφάνιση από τον Καλάθη με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ξανά εκτός ο Τούρκος σέντερ Σανλί.

Θα βάλει δύσκολα στην Μπάρτσα η Μονακό, αλλά οι 6.5 πόντοι είναι οριακό χάντικαπ για τη μορφή του αγώνα όπως την έχουμε στο μυαλό μας. Καλό θα είναι να απέχουμε, παρότι κλίνουμε προς τον άσσο με χάντικαπ.

5213. ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (20:00, NOVASPORTS 2)

Ντεμπούτο Φαρίντ και το περιμένουν με αγωνία στη Μόσχα. Η ΤΣΣΚΑ πήρε το ντέρμπι με τη Ζενίτ με 77-67. Πολύ καλή στην άμυνα, δεν ενθουσίασε αλλά είχε τον έλεγχο κόντρα σε μία πολύ αξιόμαχη ομάδα. Παιχνίδι ζωής από τον Σενγκέλια που έφτασε τους 33 πόντους και είχε και 8 ριμπάουντ. Σταθερή αξία ο σούπερ Κλάιμπερν με 16 πόντους και επτά ριμπάουντ. Ο Σβεντ βάζει το εγώ του κάτω από την ομάδα, ενώ θα λείψει σήμερα ο Γκριγκόνις. Είναι πολύ δυνατή και σοβαρή ομάδα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ερύθρος Αστέρας στην Winmasters

Πολύ καλύτερος του αναμενομένου μέχρι τώρα ο Αστέρας. Οι Σέρβοι κέρδισαν τη Ζαλγκίρις με 73-61 εντός έδρας χτίζοντας τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά είχαν σε κάθε στιγμή του αγώνα τον έλεγχο του. Ηγέτης ο Κάλινιτς και σε αυτό το παιχνίδι, κυριολεκτικά ανεβάζει επίπεδο την ομάδα του. Διψήφιοι και οι Ντόμπριτς, Μίτροβιτς, Ουόλτερς. Δύο νίκες σε τρία ματς και μόλις μία ήττα αυτή που ήρθε πολύ δύσκολα στην Πόλη από τη Φενέρ. Εκτός οι Ουάιτ και Ζιρμπς.

Το χάντικαπ έχει βγει στους 12.5 πόντους. Με πρώτη ματιά θα μπορούσε να πει κάποιος ότι αδικεί και υποτιμά τον Αστέρα με ότι έχουμε δει μέχρι τώρα. Κοιτάζοντας όμως πιο προσεκτικά τα προηγούμενα παιχνίδια, βλέπουμε ότι αυτό το ματς θα είναι απείρως πιο δύσκολο για τους Σέρβους απ ότι έχουν δώσει μέχρι σήμερα. Θα πάρουμε λοιπόν τον άσσο στο χάντικαπ στο 1.90 από τη Winmasters περιμένοντας μία πολύ δυνατή παράσταση από την ΤΣΣΚΑ και την πρώτη μέτρια παρουσία του Αστέρα.

5215. ΜΙΛΑΝΟ – ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (21:30, NOVASPORTS 5)

Είναι σε φοβερή κατάσταση η ομάδα του Μεσίνα. Το Μιλάνο καθάρισε με 83-72 και τη Μακάμπι εντός έδρας πολύ άνετα. Τρίτη νίκη σε τρία ματς και είναι έτοιμη να πληγώσει και την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ο Ντίνος Μήτογλου έκανε πράγματα και θαύματα κόντρα στην ομάδα του λαού. Ο Έλληνας άσος είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Χολ ήταν πρώτος σκόρερ με 17. Στους 10 Ντιλέινι, ενώ ο Μεσίνα πήρε σκορ και από τους 11 παίκτες που χρησιμοποίησε. Το ηθικό είναι στα ύψη.

Μιλάνο – Αναντολού Εφές στην Winmasters

Δεν είναι καθόλου καλά η πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Εφές έχει ήδη τρεις ήττες. Δηλαδή έχει χάσει και τα τρία ματς τα οποία έχει δώσει. Κι αν η ήττα στη Μαδρίτη και αυτή στην Πόλη από την Εφές, έχουν κάποια δικαιολογία, αυτή στη Βιλερμπάν σε ματς όπου προηγήθηκε ακόμη και με διψήφια διαφορά αρχίζει και προκαλεί ανησυχία. Με εις βάρος της επί μέρους 22-11 έχασε με 75-73 στο Αστρομπάλ. Μίτσιτς, Λάρκιν και Μπομπουά είχα από 24, 16 και 13 αντίστοιχα, αλλά από εκεί και πέρα μόνο ο Πλάις ήταν καλός. Έπαιξε ελάχιστα ο Πετρούσεφ και δείχνει ότι δεν μπορεί ακόμη να γίνει επάξιος αντικαταστάτης του Σανλί, ιδιαίτερα στην άμυνα. Απών ο χρήσιμος Σλοβένος Κρούνοσλαβ Σιμόν.

Δεν θα ποντάρουμε εδώ. Ξεκάθαρα δεν μπορούμε να πάρουμε θέση. Το Μιλάνο είναι σε φοβερή κατάσταση, αλλά δεν μπορούμε να το παίξουμε στο 1.65 κόντρα στην ομάδα με το καλύτερο ρόστερ στην Ευρώπη. Κάποια στιγμή θα ξυπνήσει η Εφές, αλλά μέχρι τότε την αποφεύγουμε, οπότε μακριά κι αγαπημένοι.