19η Αγωνιστική

* Το 2022 η Εστουδιάντες επικράτησε 3-1 & 1-6 στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια!

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ινστιτούτο Κόρδοβα.

Στα 14 παιχνίδια (10-4-0) πήγε το αήττητο σερί της “πίντσα” με την ισοπαλία της Δευτέρας στην Κόρδοβα, όπου δεν είχε τις εντάσεις των προηγούμενων αγώνων, αλλά κράτησε το μηδέν στην άμυνα για 5η φορά στα 6 τελευταία παιχνίδια της. Διατηρήθηκε στην 4η θέση στη βαθμολογία Αργεντινής και σε τροχιά να επιστρέψει στο Libertadores το 2024.

Ισορροπημένο σε κατοχή, κλειστό το παιχνίδι με την Ινστιτούτο, έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, η Εστουδιάντες έφτασε κοντά στο να “κλέψει” το διπλό στο φινάλε.

Την Τετάρτη υποδέχεται την Μπραγκαντίνο για την 5η αγωνιστική του Copa Sudamericana. “Τελικός” πρωτιάς και απευθείας πρόκρισης στους “16” του θεσμού το ματς απέναντι στους Βραζιλιάνους, με την παρουσία στα νοκ άουτ εξασφαλισμένη.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Νούνιες (στόπερ), παραμένει εκτός ο έμπειρος Πιάτι (εξτρέμ) λόγω τραυματισμού.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Δεν δέχθηκε γκολ στα 5 τελευταία εντός για το πρωτάθλημα

ΜΠΑΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Σαν Λορέντσο. Ο Ντομίνγκες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 12ο λεπτό.

Την Κυριακή η “γκουάπο” επιβεβαίωσε το φορμαρισμά της πετυχαίνοντας την σπουδαιότερη νίκη της φετινής σεζόν, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο σερί (3-3-0). Διατηρείται σε ασφαλή απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη στην ειδική βαθμολογία υποβιβασμού.

Έκανε δυνατό μπάσιμο στο ματς με τη (2η) Σαν Λορέντσο και βρήκε το καθοριστικό γκολ σε γρήγορη μετάβαση από αντίπαλο στατικό, μετά από κούρσα 60+ μέτρων και ασίστ του μπακ/χαφ Καλντεράρα! Συνολικά καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Μπαράκας, κράτησε μπάλα, πάτησε την αντίπαλη περιοχή. Εν αντιθέσει με την επανάληψη, όταν η Σαν Λορέντσο κυριάρχησε εδαφικά (70% κατοχή). Αμύνθηκε σωστά όμως το σύνολο του Ροντίνα και υπερασπίστηκε σχετικά εύκολα το προβάδισμά της.

Ενόψει Εστουδιάντες παραμένουν εκτός οι Ντεσάμπατο (κίπερ), Χουάρες (μέσος), Σεντουριόν (φορ), νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Καλντεράρα (αρ. μπακ/χαφ).