*Ο πρώτος κάθε γκρουπ προκρίνεται στη φάση των “16”, με το δεύτερο να παίζει πλέι οφ με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στους ομίλους του Champions League και τον τρίτο του γκρουπ να συνεχίζει στο Conference League, αντιμετωπίζοντας σε πλέι οφ ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στους ομίλους της διοργάνωσης.

*Α’ Γύρος: Ρόμα – Ελσίνκι 3-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Κουόπιο, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 16/10. Στη φιέστα τίτλου της η Ελσίνκι ήταν κατώτερη των περιστάσεων, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και να παίρνουν δίκαια το προβάδισμα στο 31ο λεπτό του παιχνιδιού. Η πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να βγάλει ποτέ αντίδραση, με το 0-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

“Γλυκιά” ήττα για την Ελσίνκι, που πανηγύρισε το 32ο πρωτάθλημα στην ιστορία της! Για την περασμένη αγωνιστική του Europa League, ηττήθηκε με 2-0 στη Βουλγαρία από τη Λουντογκόρετς, σε ένα μονόπλευρο παιχνίδι. Είχε παθητικό ρόλο καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, άντεξε για περίπου ένα ημίχρονο, αλλά δέχτηκε το 1-0 σε κρίσιμο χρονικό σημείο (1-0 στο 39′). Δεν έβγαλε ποτέ αντίδραση, με το τελικό 2-0 να διαμορφώνεται στο 64ο λεπτό. Μαθηματικές οι ελπίδες της, χρειάζεται μόνο νίκη για να ελπίζει στην κατάληψη της 3ης θέσης, ταξιδεύοντας την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Μπέτις.

Σοβαροί οι τραυματισμοί των Ρουπ Ρίσκι και Μορέν. Εκτός και ο Μουρίγιο. Τιμωρημένος ο Ράιταλα.

ΕΛΣΙΝΚΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*4 συνεχόμενα under2.5 γκολ.

*N/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-1 από τη Νάπολι, για την περασμένη αγωνιστική της Serie A. Μέτριο ποιοτικα το α’ μέρος και για τις δύο ομάδες, με τη Ρόμα να έχει παθητικό ρόλο στο 2ο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, είχαν τις ευκαιρίες τους και σε μία αντεπίθεση στο 80ο λεπτό κατάφεραν το 0-1, με εξαιρετικό τελείωμα του Όσιμεν. Οι “Τζιαλορόσι” προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά μάταια, με το 0-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα μετά από τρεις αγώνες, σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Για την περασμένη αγωνιστική του Europa League, απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 από την Μπέτις, μες στην Ανδαλουσία. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 1ο ημίχρονο (34′), αλλά έβγαλε αντίδραση νωρίς στο β’ μέρος, φτάνοντας στην ισοφάριση (1-1 στο 53′), με τον Μπελότι να σκοράρει για δεύτερη φορά φέτος στην Ευρώπη. Τυχερή στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι μπορούσαν κάλλιστα να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Εκτός έδρας μετράει τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα (3-1-0), με τα τρία από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Μακροχρόνια τραυματίες οι Ντιμπάλα, Βαϊνάλντουμ, Τσελίκ και Νταρμπό. Εκτός αποστολής ο Μάτιτς. Τιμωρημένος ο Ζανιόλο.