*4η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Βίμποργκ – Λίνγκμπι 2-2, Λίνγκμπι – Βίμποργκ 2-0

ΒΙΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Μπούργκι (21′), Σαΐντ (80′) και Αμπουμπακάρι (90’+4).

Αήττητη παραμένει εδώ και τρία παιχνίδι η Βίμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ, η ομάδα του Γιάκομπ Νίλσεν φιλοξενήθηκε από την Οντένσε, στην έδρα της οποίας πήρε το διπλό με 1-3. Παρότι βρέθηκε πρώτη πίσω, ισοφάρισε πολύ γρήγορα σε πρώτο ημίχρονο που τα βρήκε σκούρα. Πάτησε γκάζι με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως και ούσα πιο απαιτητική σκόραρε ακόμη δυο φορές.

Βρίσκεται έτσι δεύτερη σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα για την παραμονή, ούσα στο -3 από την πρωτοπόρο Ράντερς και τη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ για το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Επικράτησε στα τέσσερα από τα έξι τελευταία εντός της, στα οποία είχε και δυο ήττες. Αμφίβολος ο εξτρέμ Γένσεν, που αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο.

Βίμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΝΓΚΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χβίντοβρε, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι στο 20′ με τον Γκούντγιονσεν, και αφού βρέθηκε πίσω στο 64ο λεπτό, εν τέλει ισοφάρισε στο 71′ με το πέναλτι του Γκούντγιονσεν.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Λίνγκμπι, σε αυτά τα πλέι άουτ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντέιβιντ Νίλσεν υποδέχθηκε τη Χβίντοβρε, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς αμφότερες ήταν ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, με την ίδια να χάνει και πέναλτι στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, πριν ισοφαρίσει εν τέλει με τον ίδιο τρόπο.

Βρίσκεται για την ώρα εκτός επικίνδυνης ζώνης, ούσα στο +2 από την τελευταία δυάδα και τη Βέιλε. Έμεινε με άδεια χέρια και στις επτά τελευταίες εξόδους της στο πρωτάθλημα, στις τέσσερις εκ των οποίων δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.