5η αγωνιστική των ομίλων

*Αυτή είναι η έκτη φορά που οι δυο ομάδες τίθενται αντιμέτωπες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Τα τέσσερα από τα πέντε προηγούμενα μεταξύ τους έληξαν χωρίς νικητή, ενώ μια νίκη πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

*Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη η Βιγιαρεάλ σε έντεκα συνολικά παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα σε ομάδες της Αγγλίας, μετρώντας έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες.

*Μόλις επτά νίκες έχει πανηγυρίσει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα 24 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετρώντας ακόμη έξι ισοπαλίες και έντεκα ήττες. Το τελευταίο διπλό της, ήταν τον Οκτώβριο του 2020, κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν (1-2).

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 5/6 συνολικά παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

*Στον πρώτο γύρο: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Βιγιαρεάλ 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αήττητη εδώ και τρεις αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις η Βιγιαρεάλ, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Ουνάι Έμερι φιλοξενήθηκε από τη Θέλτα, για το πρωτάθλημα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, εκμεταλλευόμενη ένα τραγικό λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, είχε ευκαιρίες να “τελειώσει” το ματς, δεν το έκανε και μια ασταθή απόκρουση του Ρούλι, έφερε την ισοφάριση, για το τελικό αποτέλεσμα. Κάπως έτσι, έφτασε τους 16 βαθμούς και είναι στη 12η θέση της κατάταξης.

Σε ότι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ τώρα, έχει συγκεντρώσει επτά βαθμούς μετά από τις τέσσερις αγωνιστικές των ομίλων, ερχόμενη από δυο σερί νίκες επί της Γιουνγκ Μπόις (1-4 εκτός, 2-0 εντός). Μοιράζεται έτσι την πρώτη θέση με τη Γιουνάιτεντ, ούσα στο +2 από την τρίτη Αταλάντα. Εκτός μάχης παραμένει ο Ζεράρ Μορένο, που εξακολουθεί να αντιμετωπίζει μυϊκό πρόβλημα, ενώ αμφίβολοι είναι οι Σέρχιο Ασένσιο, Ετιέν Καπού και Πάκο Αλκάθερ, που έμειναν εκτός και από το παιχνίδι του πρωταθλήματος. Δεν είναι 100% έτοιμος ο Γέρεμι Πίνο, που λογικά θα ξεκινήσει από τον πάγκο.

“Παίζουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ, θέλουμε να απολαύσουμε τη διοργάνωση και να είμαι ανταγωνιστικοί. Είναι μια πρόκληση που μας προσελκύει και θέλουμε να αντιμετωπίσουμε. Γνωρίζουμε την ευκαιρία που μας δίνει αυτή η διοργάνωση. Θέλουμε πάντα το καλύτερο δυνατό και θα προσεγγίσουμε το παιχνίδι με τέτοιο τρόπο που θα μας οδηγήσει στη νίκη”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόους Έμερι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Θέλτα, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Αλμπέρτο Μορένο στο 27′, για να δεχθεί εν τέλει την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα, στο 72ο λεπτό.

Βιγιαρεάλ Στατιστικά

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. (δες το στο Pamestoixima.gr)

*Με No Goal και Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Απογοητευτική η εικόνα που έδειξε για ακόμη μια φορά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το Σάββατο, φιλοξενήθηκε από τη Γουότφορντ, για την Πρέμιερ Λιγκ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με το βαρύ 4-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς σε καμία περίπτωση δεν έδειξε κάτι το αξιοσημείωτο, με εξαίρεση το τέρμα που πέτυχε και μείωσε σε 2-1, ενώ έπαιζε και με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο 20λεπτο. Το σκορ θα μπορούσε βέβαια να είναι πιο μεγάλο, όμως ο Ντε Χέα απέκρουσε πέναλτι στο 0-0, το οποίο εκτελέστηκε δυο φορές.

Ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνη στο ντέρμπι με τη Σίτι (0-2 εντός). Μετά και από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, η στήριξη της διοίκησης προς τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ τελείωσε, με τον Νορβηγό τεχνικό να αποτελεί παρελθόν από την ηγεσία της ομάδος. Χρέη υπηρεσιακού εκτελεί για την ώρα ο Μάικλ Κάρικ, με το βοηθό τον Ντάρεν Φλέτσερ. Στο Τσάμπιονς Λιγκ τώρα, είναι τους επτά βαθμούς, μετά και το εκτός 2-2 με την Αταλάντα, οπότε και μοιράζεται την κορυφή με την αποψινή της αντίπαλο.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι τώρα, απουσιάζουν οι τραυματίας Ραφαέλ Βαράν και Πολ Πογκμπά, ενώ έχοντας βρεθεί θετικός στον covid-19, ο Μέισον Γκρίνγουντ ενδεχομένως να χάσει και το αποψινό παιχνίδι. Αμφίβολοι είναι και οι Λουκ Σο και Έντινσον Καβάνι, με τον πρώτο να αποχωρεί με πρόβλημα από το ματς του Σαββάτου. “Ανυπομονούμε για το παιχνίδι αυτό και πηγαίνουμε με θετική σκέψη. Τα παιδιά είναι πανέτοιμα για το καλύτερο δυνατό”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Κάρικ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από τη Γουότφορντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο (28′, 44′), μείωσε προσωρινά με τον Φαν ντε Μπέεκ στο 50′ και έμεινε με δέκα παίκτες στο 69ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Μαγκουάιρ. Στις καθυστερήσεις, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (90’+2, 90’+6), για το τελικό αποτέλεσμα.