*Σημειώθηκε Άσσος στα 4/5 πιο πρόσφατα παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκρενόμπλ – Βαλενσιέν 3-3

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Αζαξιό, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Φοέ-Οντοά στο 48′, για να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα στις καθυστερήσεις.

Μετά από έντεκα παιχνίδια και με απολογισμό τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες, η Βαλενσιέν πανηγύρισε και πάλι τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί υποδέχθηκε τη Αζαξιό, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, μπορεί να μην κατάφερε να πετύχει κάτι, ωστόσο πήρε το προβάδισμα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Πιο προσεκτική στην πορεία, έδωσε χώρους, αλλά δεν το “πλήρωσε”.

Αγωνίζεται χωρίς άγχος, από τη στιγμή που έχει ήδη υποβιβαστεί από την κατηγορία, παραμένοντας σταθερά στην τελευταία θέση και με αρκετή διαφορά από την 19η Κεβιγί. Μια νίκη στα έξι τελευταία εντός της (1-2-3).

Βαλενσιέν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 80′, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα επτά λεπτά αργότερα.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Κονκαρνό, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία, διατηρώντας και ανέπαφη την εστία της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λοράν Περλάντ υποδέχθηκε τη Σεντ Ετιέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, σταδιακα είδε την αντίπαλο της να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, που είχε σαν αποτέλεσμα να δεχθεί δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, ούσα στο -7 από τα πλέι οφ και στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ηττήθηκε στα 5/6 τελευταία παιχνίδια μακριά από την έδρα της, στα οποία είχε παράλληλα και μια νίκη επί της Ανεσί (0-1).