Ισπανία

FCSB – ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Δημοσίευση: Κατηγορία: Ισπανία

*Πλέι οφ πρωταθλητή, 5η αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: FCSB – Ραπίντ Βουκουρεστίου 1-2 και Ραπίντ Βουκουρεστίου – FCSB 4-0

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της FCSB (3-1-3).

FSCB

Προηγούμενο ματς: Χάρη σε γκολ του Κομάν στο 16”, κατάφερε να επικρατήσει με 0-1 της Κλουζ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ.

Σφράγισε ουσιαστικά το πρωτάθλημα με την νίκη απέναντι στην Κλουζ. Αψεγάδιαστη η πορεία της στα πλέι οφ, αφού μετρά τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ έχει δείξει χαρακτήρα μετά την συντριβή από την Ραπίντ Βουκουρεστίου την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας. Βρίσκεται πλέον στο +13 από την δεύτερη θέση, ενώ σταθερά παραμένει η καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα. Με δική της νίκη και ταυτόχρονη ήττα της Κραϊόβα από την Σέπσι, σφραγίζει ουσιαστικά από αυτή την αγωνιστική την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου. Τραυματίες παραμένουν οι Ποπέσκου και Φιλίπε.

FCSB Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Ν/G

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-1 από την Σέπσι εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ. Δέχτηκε το γκολ που έκρινε το ματς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+5′).

Συνεχίζει να παραπαίει στα πλέι οφ και αδυνατεί να σηκώσει κεφάλι η Ραπίντ, η οποία μετράει τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει σοβαρά να μείνει εκτός Ευρώπης. Το κάκιστο σερί που τρέχει τον τελευταίο μήνα έφερε την απομάκρυνση του Μπεργκόντι από την τεχνική ηγεσία, έτσι στο σημερινό τοπικό ντέρμπι θα κατέβει με υπηρεσιακό τον Μπογκντάν Λόμποντ, προπονητή τερματοφυλάκων. Απέχει πλέον τέσσερις βαθμούς από την δεύτερη θέση, το καλό για την ίδια είναι πως χάνουν βαθμούς και οι ανταγωνιστές της. Δεν υπολογίζονται το τελευταίο διάστημα οι Τζόκοβιτς και Άλμπου, αμφότεροι έμειναν και πάλι εκτός αποστολής.