*Goal/Goal ήρθαν οι 5/6 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Ρεν – Αζαξιό 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 22’, δέχθηκε το 2-0 στο 33’, το 3-0 στο 47’, το 4-0 στο 54’ και το 5-0 στο 73’ (αυτογκόλ). Η Παρί έπαιξε με δέκα παίκτες απ’ το 77’ και η Αζαξιό απ’ το 80’.

Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Παρί Σεν Ζερμέν, γνώρισε τη βαριά ήττα στο Παρίσι και ταυτόχρονα οριστικοποιήθηκε ο υποβιβασμός της. Είχε ρόλο κομπάρσου σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να σταματήσει τις επιθέσεις των Παριζιάνων, πήγε με το εις βάρος της 2-0 στην ανάπαυλα. Δεν κατάφερε να γίνει ποτέ απειλητική στο δεύτερο 45λεπτο, η άμυνά της σκόρπισε στο δεύτερο ημίχρονο, αναμενόμενο το τελικό σκορ.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Πανταλονί, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 0-0 με την Τουλούζ, πορεύεται χωρίς νίκη εδώ και δέκα αγωνιστικές (0-2-8), στις οκτώ εξ αυτών έμεινε άσφαιρη. Αποχαιρέτησε μαθηματικά τη μεγάλη κατηγορία και ετοιμάζεται για την επόμενη σεζόν στη Ligue 2.

Κάνει δοκιμές στην ενδεκάδα ο Πανταλονί, αυτό θα συμβεί και τώρα. Τιμωρημένος ο χαφ Μανγκανί. Εξέτισε ποινή τριών αγώνων ο επιθετικός Τουζγκάρ, αλλά απουσιάζει λόγω τραυματισμού. Επανέρχεται ο στόπερ Γκονζάλες.

ΑΖΑΞΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 5/7 πρόσφατα παιχνίδια.

*Έμεινε άσφαιρη στα 13/17 τελευταία παιχνίδια.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 κόντρα στην Αζαξιό. Προηγήθηκε με τον Τεάτ στο 14’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μπουριζό στο 65’, έκανε το 3-0 με τον Εκαμπί στο 70’ και διαμόρφωσε το 4-0 με τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 74’.

Είχε εύκολη αποστολή την περασμένη εβδομάδα, διέλυσε 4-0 την καταδικασμένη σε υποβιβασμό Τρουά και συνεχίζει να ελπίζει για ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από στατική φάση μπήκε σε θέση οδηγού, είχε ευκαιρίες να μεγαλώσει τον δείκτη του σκορ πριν την ανάπαυλα. Σαρωτική στο δεύτερο 45λεπτο, έφτιαξε πολλές φάσεις, σκόραρε ακόμη τρεις φορές και έφτασε ξεκούραστα στην επικράτηση. Δύο γκολ από τον Καμερουνέζο εξτρέμ Εκαμπί (δανεικός από Λυών), τον οποίο ο Ζενεζιό έριξε στην κορυφή της επίθεσης.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ομάδα της Βρετάνης, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-1 από τη Νις, εναλλάσσει τις νίκες με τις ήττες στα τελευταία παιχνίδια (3-0-3), μείωσε ωστόσο στον πόντο την απόσταση από την 5η θέση και απόψε έχει την ευκαιρία να προσπεράσει στη βαθμολογία τη Λιλ και να γίνει αυτή το φαβορί για την έξοδο στην Ευρώπη. Δεν είναι αξιόπιστη εκτός έδρας, μετράει οκτώ ήττες σε 17 εξόδους (ρεκόρ 4-5-8), ηττήθηκε στις τρεις πιο πρόσφατες.

Εξέτισε ο στόπερ Βοό, αλλά είναι τραυματίας. Επανέρχεται ο επιθετικός Καλιμουεντό.