*23η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μποταφόγκο-Ατλέτικο Μινέιρο 2-0

*7/8 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Ατλέτικο Παραναένσε, αν και προηγήθηκε μόλις στο έκτο λεπτό με τον Παουλίνιο. Δέχτηκε έντονη πίεση στη συνέχεια, που κατέληξε στην ισοφάριση του Βίτορ Ρόκε στο 78ο λεπτό, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του τερματοφύλακα της να αποφύγει την ισοφάριση.

Η Ατλέτικο Μινέιρο αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Ατλέτικο Παραναένσε, παρόλο που προσπάθησε αρκετά για τη νίκη, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Τουλάχιστον απέφυγε την ήττα και στα έξι τελευταία παιχνίδια της έχασε μόνο από την Βάσκο Ντα Γκάμα εκτός.

Επίσης έχει κερδίσει τους δύο πιο πρόσφατους αγώνες στο γήπεδό της, αμφότερους χωρίς να δεχθεί γκολ, μετά από ένα σερί ηττών στην έδρα της.

Γι’ αυτό και έχει μείνει λίγο πίσω από την έκτη θέση που οδηγεί στα προκριματικά για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Πάντως απόψε θα έχει μία πολύ σημαντική απώλεια, καθώς τιμωρημένος είναι ο καλύτερος της παίκτης και βασικός επιθετικός, Χαλκ.

Ατλέτικο Μινέιρο Στατιστικά

*Εφτά σερί under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*9/11 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μποταφόγκο έχασε 1-2 εντός έδρας από την Φλαμένγκο, με ένα υπέροχο γκολ του Μπρούνο Ενρίκε στο 73ο λεπτό. Νωρίτερα είχε βρεθεί να χάνει από αυτογκόλ του Φρέιτας μόλις στο δεύτερο λεπτό, πριν ισοφαρίσει με τον Βίκτορ Σα στο 19’. Μάλιστα είχε δεχθεί και νωρίτερα γκολ αλλά το τέρμα της αντιπάλου ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Μποταφόγκο έχασε ξανά στην έδρα της μετά από περίπου έξι μήνες, με 1-2 από την Φλαμένγκο, στο ντέρμπι της πόλης της. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα της, κάτι που είχε να της συμβεί από τον Μάιο!

Μακριά από την έδρα της έχει κάποια προβλήματα τώρα τελευταία, χάνοντας τον πιο πρόσφατο εκτός έδρας αγώνα της, έπειτα από τέσσερις σερί ισοπαλίες. Αλλά στο εθνικό πρωτάθλημα είναι αήττητη εδώ και έξι παιχνίδια μακριά από το γήπεδο της, με τρεις ισοπαλίες έπειτα από τρεις νίκες.

Πλέον η κατάκτηση του τίτλου είναι ο μοναδικός της στόχος και δύσκολα θα της ξεφύγει. Είναι πάντα στην κορυφή στη βαθμολογία Α’ Βραζιλίας, με τη διαφορά της από την δεύτερη θέση να πέφτει μετά από καιρό σε μονοψήφιο νούμερο, στο +7 συγκεκριμένα, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, με μόλις 13 γκολ παθητικό σε 22 παιχνίδια πρωταθλήματος!