*8η αγωνιστική.

*H νίκη για τον φιλοξενούμενο καθυστερεί στις τελευταίες 15 αναμετρήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας. Στις 11 εξ’ αυτών το «τρίποντο» κατέληξε στον γηπεδούχο, πέντε φορές για τον Πανιώνιο, έξι για τον Αστέρα Τρίπολης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Με ήττα επέστρεψε απ’ τη διακοπή του πρωταθλήματος ο Αστέρας Τρίπολης, την πρώτη επί εποχής Παντελίδη στο πλαίσιο της Σούπερλιγκ. Πήγε να παίξει εκτός έδρας ματς με τον εξαιρετικό Ατρόμητο, πήρε παθητικό ρόλο απ’ την πρώτη στιγμή, το «πλήρωσε» με το 1-0 στο 28’ (φοβερό σουτ του Μάντσον). Τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 38’ λόγω της αποβολής του Καλτσά (λανθασμένη απόφαση, καθώς το φάουλ γίνεται από άλλον παίκτη), στο 61’ οι Αρκάδες έμειναν με 9 παίκτες εξαιτίας της αυστηρότατης αποβολής του Ιγκλέσιας. Όπως είναι φυσιολογικό, δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Ατρόμητο, το γεγονός ότι το σκορ έμεινε τόσο χαμηλά οφείλεται αποκλειστικά στον γκολκίπερ Αθανασιάδη.

«Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια των παιδιών αλλά μπορώ να έχω παράπονο από την νευρικότητα που δείξαμε σε κάποιες φάσεις. Θα μπορούσαμε να είμαστε πιο ήρεμοι στην αντιμετώπιση του παιχνιδιού», επεσήμανε ο Παντελίδης. Έμεινε στους 6 πόντους ο Αστέρας, υπενθυμίζεται ότι έχει κερδίσει μόλις μια φορά στις πρώτες 7 αγωνιστικές, τις τέσσερις εκ των οποίων όμως έχει παίξει εκτός έδρας. Επιστρέφουν οι Ιγκόρ (Αμυντικός, 5,0) και Τσουκαλάς (Μέσος, 3,0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 για τον Αστέρα Τρίπολης κόντρα στον Ατρόμητο.

Στατιστικό: Από τρία σερί NG έρχεται ο Αστέρας Τρίπολης (δες το στον Stoiximan).

Δείτε τα προγνωστικά Ελλάδος (Κλικ Εδώ)

Το Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος παίζει στον Stoiximan

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Δεύτερη σερί ήττα για τον Πανιώνιο την περασμένη εβδομάδα, με το εντός έδρας 3-4 απ’ τον Ολυμπιακό. Οι κυανέρυθροι μπήκαν εξαιρετικά στο ματς, προηγήθηκαν στο 2’, αλλά στη συνέχεια δε διαχειρίστηκαν καλά την κατάσταση. Υπέστησαν καθίζηση μετά την ισοφάριση των Πειραιωτών στο 19’, βρέθηκαν να χάνουν 1-3 στην ανάπαυλα! Ωστόσο, δεν τα παράτησαν, άσκησαν ασφυκτική πίεση και βρήκαν δύο γκολ σε δύο λεπτά, απ’ το 83’ μέχρι το 84’! Ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στον Φορτούνη έφερε το 3-4 στο 87’, ενώ στις καθυστερήσεις ο Πανιώνιος ζήτησε δικαιολογημένα πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Χατζισαφί απ’ τον Φιγκέιρας.

«Χρησιμοποιήσαμε ό,τι επιθετικό όπλο είχαμε. Φέραμε το ματς στα ίσα και όταν χάνεις ένα παιχνίδι στο 87′ με πέναλτι μετά από τέτοια προσπάθεια στο δεύτερο μέρος απέναντι σε έναν τόσο μεγάλο αντίπαλο, εννοείται ότι είσαι πάρα πολύ στενοχωρημένος. Μακάρι αυτό το δεύτερο ημίχρονο να μείνει υποθήκη για τα επόμενα ματς που ακολουθούν», είπε ο Γρηγορίου, που δεν είχε εξήγηση για το κάκιστο πρώτο ημίχρονο της ομάδας του. Έμεινε στους 11 πόντους ο Πανιώνιος, σήμερα θέλει να επιστρέψει στις νίκες, κάτι που έχει κάνει μόλις μια φορά στην ιστορία του στην Τρίπολη. Διαθέσιμος ο Γκιοατά (Αμυντικός, 6,0), υγιής και ο Σαββίδης (Μέσος, 6,0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-4 για τον Πανιώνιο κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στατιστικό: Από 4/5 G/G έρχεται ο Πανιώνιος ανεξαρτήτως έδρας.