* 23η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Λεβερκούζεν – Αμβούργο 3-0

* Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα.

* Η Λεβερκούζεν παραμένει αήττητη στα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε NG στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου με αντίπαλο τη Λεβερκούζεν σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει το Αμβούργο στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Η τελευταία φορά που πανηγύρισε το «τρίποντο» χρονολογείται στις 26 Νοεμβρίου κόντρα τη Χόφενχαϊμ (3-0 εντός έδρας). Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Λειψία (1-1 εκτός έδρας) και Ανόβερο (1-1 εντός έδρας) το συγκρότημα του Χόλερμπακ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντόρτμουντ (2-0 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπατσουαγί στο 49’, μετά την ασίστ του Πούλισιτς.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκέτσε, αφού εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Σούρλε. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «δεινόσαυροι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις δύο σημειώθηκε NG.

«Βρισκόμαστε σε μία πολύ δύσκολη κατάσταση, θα πρέπει να δώσουμε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του Αμβούργου, Μπερντ Χόλερμπακ, ενώ στη συνέχεια είπε: «Η Λεβερκούζεν είναι μία ομάδα με καλή φυσική κατάσταση και ποιότητα στο ρόστερ της. Δεν πρέπει να της δώσουμε χώρο. Γενικά περιμένω μία μάχη που θα κριθεί στη δύναμη». Την περασμένη σεζόν το Αμβούργο επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Λεβερκούζεν για το πρωτάθλημα στις 3 Φεβρουαρίου του 2017.

Προηγούμενο ματς: Το Αμβούργο γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ντόρτμουντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Το Αμβούργο αγνοεί τη νίκη στα εννέα τελευταία παιχνίδια του για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Δείτε τα προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

Το Αμβούργο – Λεβερκούζεν παίζει στην Interwetten

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε στο πρωτάθλημα την προηγούμενη βδομάδα η Λεβερκούζεν μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα αφού επικράτησε των Χόφενχαϊμ (4-1 εκτός έδρας) και Μάιντς (2-0 εντός έδρας), και μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Φράιμπουργκ (0-0 εκτός έδρας), το συγκρότημα του Χέρλικ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χέρτα (2-0 εντός έδρας).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Λάζαρο, μετά την ασίστ του Ντάριντα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 58’ ο Καλού, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Πέκαρικ. Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «ασπιρίνες» για την ίδια διοργάνωση παραμένουν αήττητες, σημειώνοντας τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Στις πέντε σημειώθηκε GG, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Η τελευταία εκτός έδρας νίκη τους επί του Αμβούργου σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε πριν από πέντε χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 18 Μαΐου του 2013 (1-0). Σύμφωνα με τα γερμανικά ΜΜΕ ο προπονητής της Λεβερκούζεν αναμένεται να επιλέξει το σχηματισμό 3-4-3 για τη σημερινή μάχη. Σε περίπτωση που θέλει να αλλάξει κάτι στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου και στα άκρα υπάρχει η λύση των Κορ (ΜΕ) και Μπελαραμπί (ΜΕ).

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Χέρτα γνώρισε η Λεβερκούζεν για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Λεβερκούζεν για το πρωτάθλημα.