*13η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κόπαβογκουρ – Ακράνες 0-4

*Over 2,5 στα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΚΡΑΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της Βαλούρ. Ο Γιόνσον έκανε το 1-0 στο 14′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Γκίσλασον (26′) και Άντονσον (36′ αυτ.). Το 2-2 έκανε ο Χέγλκασον στο 50′, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τορστέινσον με τη συμπλήρωση των 90′.

Τις υψηλές πτήσεις συνέχισε η Ακράνες προσπερνώντας και το εμπόδιο της Βαλούρ. Ισορροπημένη η μεταξύ τους αναμέτρηση από πλευράς κατοχής, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησε, είχε και δοκάρι σε κεφαλιά του Γιόνσον στο 44′.

Παραμένει αήττητη σε τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0), συγκεντρώνοντας 20 βαθμούς καταλαμβάνει την 4η θέση και βρίσκεται στο -5 από Βαλούρ και -6 από Μπρέινταμπλικ. Στις δέκα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε ηττήθηκε μόνο από Χαφνάρφιορντουρ (2-1) και Βίκινγκουρ (1-0): Στις υπόλοιπες σημείωσε επτά νίκες και μία ισοπαλία.

ΑΚΡΑΝΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 10/13 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΠΑΒΟΓΚΟΥΡ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Ακουρέιρι. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Ανταλστέινσον (51′) και Στεινγκρίμσον (82′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άτλασον στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μόλις δύο αγωνιστικές κράτησε το νικηφόρο σερί της Κόπαβογκουρ, έλαβε τέλος μπροστά στο κοινό της από την Ακουρέιρι. Πήρε από νωρίς τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση, δεν άντεξε στην πίεση που της ασκήθηκε καταφέρνοντας, απλά, να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Χαρακτηριστικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν συνολικά 22 ευκαιρίες αναγκάζοντας σε οχτώ αποκρούσεις τον Όλαφσον, παράλληλα είχαν και δοκάρι σε προσπάθεια του Ανταλστέινσον (16′). Η Κόπαβογκουρ έχει απολογισμό 2-1-2 σε πέντε εκτός έδρας αγωνιστικές με διαφορά γκολ 6-7.