*6η αγωνιστική των ομίλων (τελευταία).

*Αδιάφορες βαθμολογικά και οι δυο ομάδες, έχοντας εξασφαλίσει και τυπικά την πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

*Μόλις δυο νίκες έχει πανηγυρίσει η Αϊντχόφεν στα εννέα συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο την Άρσεναλ (2-3-4). Αμφότερες ήρθαν στα δυο πιο πρόσφατα ως γηπεδούχος, με 1-0 (2006-07) και 2-0 (2022-23), αντίστοιχα.

*Η Άρσεναλ δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στις τρεις πιο πρόσφατες επισκέψεις της στην Ολλανδία (0-1-2). Τελευταία φορά που πήρε το διπλό εκεί, ήταν το 2005 κόντρα στον Άγιαξ με 1-2, για το Τσάμπιονς Λιγκ.

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Άρσεναλ – Αϊντχόφεν 4-0

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Χέρενφεν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 33′ με τον Τιλ και στο 78′ ο Πέπι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από ένα αήττητο σερί 15 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Αϊντχόφεν, με 13 νίκες και δυο ισοπαλίες. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Πέτερ Μπος υποδέχθηκε τη Χέρενφεν, της οποίας και επικράτησε με 2-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο και να σκοράρει από ένα τέρμα προς το φινάλε του κάθε ημιχρόνου. Την ίδια ώρα, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αντίπαλο της, ενώ είδε να της ακυρώνεται γκολ στο 57ο λεπτό, καθώς είχε προηγηθεί χέρι του ντε Γιονγκ, ο οποίος είχε και δοκάρι λίγο μετά.

Συνεχίζει έτσι την ξέφρενη πορεία της στο πρωτάθλημα, κάνοντας το 15/15 και διατηρείται μόνη πρώτη και στο +10 από τους διώκτες της, έχοντας και την καλύτερη επίθεση και άμυνα, με τέρματα 52 υπέρ και έξι κατά.

Σε ότι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ τώρα, έρχεται από αήττητο τεσσάρων αγώνων (2-2-0), έχοντας επικρατήσει στα δυο τελευταία εξ αυτών, μετά και την ήττα που υπέστη στην πρεμιέρα στο Λονδίνο (4-0). Οριστικά δεύτερη στον όμιλο πλέον, έχοντας εξασφαλίσει την παρουσία της στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

“Ξέρω ότι έχουμε βελτιωθεί από το πρώτο ματς με την Άρσεναλ και είμαι περίεργος να δω αν θα καταφέρουμε να το δείξουμε και απόψε. Σε εκείνο το ματς δεν ήμασταν καλοί δημιουργικά και δώσαμε το δικαίωμα στην Άρσεναλ να φτάσει με ευκολία στην περιοχή μας. Ξέρω πώς να το αλλάξω αυτό”, δήλωσε ο Ολλανδός τεχνικός.

Αϊντχόφεν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

*Ο Λουκ ντε Γιονγκ σκόραρε και στα έξι τελευταία εντός έδρας ευρωπαϊκά παιχνίδια της Αϊντχόφεν.

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Άστον Βίλα, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο έβδομο λεπτό.

Τέλος έλαβε το νικηφόρο σερί των έξι αγώνων για την Άρσεναλ, σε όλες τις διοργανώσεις. Πιο συγκεκριμένα, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα φιλοξενήθηκε από την Άστον Βίλα, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση, γεγονός που την έβαλε από νωρίς πίσω στο σκορ. Στην πορεία είχε τον έλεγχο και ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, χωρίς ωστόσο να το κάνει με μεγάλη επιτυχία και να αποσπάσει κάτι καλύτερο. Μάλιστα είχε και δοκάρι στο 57ο λεπτό, μετά από κόρνερ. Έκτοτε φάνηκε να μένει από δυνάμεις όμως και περιορίστηκε αρκετά από την αντίπαλο της.

Μετά και από αυτή την απώλεια, υποχώρησε στη δεύτερη θέση της κατάταξης, βλέποντας τη Λίβερπουλ να την προσπερνάει κατά ένα βαθμό, ενώ είδε τους “χωριάτες” να μειώνουν στο ένα βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά. Η τελευταία απώλεια που είχε στο πρωτάθλημα ήταν στις αρχές του Νοέμβρη, με 1-0 στην έδρα της Νιούκαστλ.

Στα του Τσάμπιονς Λιγκ τώρα, επικράτησε στα 4/5 παιχνίδια της στον όμιλο, στα οποία είχε και μια ήττα 2-1 από τη Λανς. Οι δώδεκα βαθμοί που έχει συγκεντρώσει μέχρι τώρα ήταν αρκετοί για να της χαρίσουν και τυπικά την πρώτη θέση στον όμιλο, γεγονός που την καθιστά ουσιαστικά αδιάφορη απόψε.

Άρσεναλ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της.

*Σκόραρε και στα 22 τελευταία παιχνίδια της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά την ήττα με 2-0 από τη Ντόρτμουντ, το Σεπτέμβριο του 2014.