* 9η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 13/15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Η Ντόρτμουντ μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Άιντραχτ με συνολικό σκορ 14-5.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (6-0) επί της Ελσίνκι. Σκόρερ οι Εμπιμπέ (12’, 89’), Κοχ (27’), Μαρμούς (30’), Τούτα (45+3’) και Σκίρι (55’).

Ευεργετική η διακοπή για την Άιντραχτ, επέστρεψε απ’ αυτήν με δύο κολλητές νίκες και 9 γκολ ενεργητικό σε αυτές! Την Πέμπτη διέλυσε τους Φινλανδούς καθώς έχει καταλάβει ότι για να κατακτήσει την 1η θέση στον όμιλο του Conference League πιθανώς θα χρειαστεί να κερδίσει τη διαφορά τερμάτων.

Γι αυτό δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι απέναντι στην Ελσίνκι, παρότι το σκορ ήταν στο 3-0 από το ημίωρο. Λύθηκαν τα πόδια των παικτών του Τοπμέλερ, σκόραρε πλέον στα 3/4 τελευταία παιχνίδια ο Μαρμούς, που ήταν ο κορυφαίος στο σημαντικό διπλό επί της Χοφενχάιμ (1-3) το προηγούμενο Σάββατο.

Εντυπωσιακή η αντίδρασή της στο Ζινσχάιμ, δεν πτοήθηκε από το γρήγορο προβάδισμα των γηπεδούχων και γύρισε το ματς πριν το 25λεπτο!

Θα συνεχιστεί το rotation από τον Τοπμέλερ, θα αλλάξουν πρόσωπα στην 11αδα, σε σχέση με τον θρίαμβο της Πέμπτης, αφού το ρόστερ είναι πλήρες. Μοναδική απουσία ο Ρόντε (μέσος). Ξανά διαθέσιμος ο Τραπ που ήταν τιμωρημένος στην Ευρώπη.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Νιουκάστλ. Ο Ενμέτσα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 45ο λεπτό.

Την σπουδαιότερη νίκη της σεζόν και μί από τις σπουδαιότερες των τελευταίων ετών πέτυχε την Τρίτη η BVB τηρουμένων και των συνθηκών.

Πήγε ως μεγάλο αουτσάιντερ στον αγγλικό βορρά για να αντιμετωπίσει μία Νιουκάστλ που έπνιγε τους αντιπάλους της τις προηγούμενες εβδομάδες και κατάφερε να πάρει ένα δίκαιο διπλό που την βάζει ξανά στο κόλπο της πρόκρισης για τα νοκ άουτ του Champions League.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε ότι δεν φοβήθηκε την περίσταση, είχε πολύ σωστή κυκλοφορία, δεν επέτρεψε στη Νιουκάστλ να της ασκήσει πίεση και συχνά πυκνά έβγαινε επικίνδυνα στις μεταβάσεις. Απείλησε αρκετά πριν βρει το γκολ από μία ολοκληρωτική προσπάθεια του Σλότερμπεκ, που έκοψε, άνοιξε την αντεπίθεση και σέρβιρε την ασίστ στον Ενμέτσα!

Κορυφαίος του αγώνα ο αριστεροπόδαρος στόπερ που “καθάρισε” πολλές δύσκολες καταστάσεις και βοήθησε στο build up.

Πιέστηκε στο δεύτερο ημίχρονο από τους Άγγλους, δεν επέτρεψε όμως και πάλι ευκαιρίες μέσα από “καθαρό” ποδόσφαιρο. Χρειάστηκαν μερικές καίριες επεμβάσεις του Κόμπελ και τη βοήθεια του δοκαριού για να πανηγυρίσει.

Μεγάλος νικητής ο Τέρζιτς για το αγωνιστικό πλάνο που κατέστρωσε, αρχίζει και ξεθυμαίνει πλέον η άσχημη αύρα προς το πρόσωπό του μετά την κατάρρευση στο φινάλε της περσινής σεζόν.

Κατα τ’ άλλα, στην Bundesliga παραμένει αήττητη και σήμερα θα ψάξει διπλό που θα την φέρει στην κορυφή, περιμένοντας το αποτέλεσμα της Λεβερκούζεν.

Τραυματίστηκε στο Νιουκάστλ ο Τσαν (μέσος) και δεν είναι διαθέσιμος για την Φρανκφούρτη, στον αέρα η συμμετοχή των Μπραντ (μέσος), Ρίερσον (δεξί μπακ) που δεν έπαιξαν την Τρίτη. Μακροχρόνιες οι απουσίες των δεξιών μπακ Μενιέ και Μορέι.