*5η αγωνιστική

*Επτά από τις 12 τελευταίες αγωνιστικές ανάμεσα σε Άιντραχτ και Λειψία ολοκληρώθηκαν χωρίς νικήτρια, συμπεριλαμβανομένων των τεσσάρων τελευταίων.

*Η Άιντραχτ πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε έντεκα εντός έδρας αγωνιστικές μέσα στο 2022 (τέσσερις ισοπαλίες, έξι ήττες).

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-3) της Βέρντερ. Μόλις στο 2′ προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με Γκέτσε, απάντησαν οι Γιουνγκ (14′) και Μπίτενκουρτ (17′). Την ανατροπή στην ανατροπή πραγματοποίησαν Κολό Μουανί (32′), Λίντστρομ (39′) και Σο (48′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φούλκρουγκ με πέναλτι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Άιντραχτ έσπασε το ρόδι στην Μπουντεσλίγκα μετά από τρεις αναμετρήσεις (0-2-1) αλώνοντας την έδρα της Βέρντερ (4-3). Πάνω – κάτω πήγαινε η μπάλα με τους ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων να σκοράρουν τέσσερις φορές σε επτά προσπάθειες που βρήκαν εστία. Παράλληλα δέχτηκαν ισχυρή πίεση από τους “πράσινους” που δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, έχοντας ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από άτσαλο διώξιμο του Τούτα.

Οι “αετοί” παραμένουν αήττητοι στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις με τη Λειψία (δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). “Γνωρίζουμε πως θα έχουμε δύσκολο έργο, ωστόσο θα κυνηγήσουμε μόνο τη νίκη με τη Λειψία”, είπε ο προπονητής Γκλάσνερ που δεν αναμένεται να προχωρήσει σε αλλαγές στο βασικό σχήμα του. Την Τετάρτη (7/9) η Άιντραχτ υποδέχεται την Σπόρτινγκ Λισαβόνας για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΛΕΙΨΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (8-0) της Τετόνια Οτένσεν. Χατ τρικ πέτυχε ο Βέρνερ (19′, 20′, 43′), δύο γκολ ο Αντρέ Σίλβα (40′, 53′) κι από ένα Φόρσμπεργκ (56′), Νκουνκού (77′) και Ντάνι Όλμο (90′).

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Λειψία με αντίπαλο την Τετόνια Οτένσεν (8-0 εντός), πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο 2ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας. Ξεχώρισε ο Βέρνερ πετυχαίνοντας χατ τρικ φτάνοντας τα τέσσερα γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές από την επιστροφή του στους “κόκκινους ταύρους”. Την προηγούμενη βδομάδα προσπέρασαν δύσκολα το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ (2-0 εντός). Δέχτηκαν πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, τους κράτησε όρθιους ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Μπλάσβιχ (τέσσερις αποκρούσεις).

Έξι φορές ήρθε αντιμέτωπη με την προπονητή Γκλάσνερ η Λειψία (τέσσερις με Βόλφσμπουργκ, δύο με Άιντραχτ): Σε καμία από αυτές δεν προέκυψε νικήτρια. “Οι ποδοσφαιριστές μου είναι έτοιμοι για μία σπουδαία αναμέτρηση”, ανέφερε ο προπονητής Τεντέσκο. Κάτω από τα γκολπόστ αναμένεται να επιστρέψει ο Γκουλάτσι. Την Τρίτη (6/9) η Λειψία υποδέχεται την Σαχτάρ για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.