ΓΙΑΠΣ

Μπορεί να είναι μια κατηγορία πιο κατώ από την αντίπαλό της, ωστόσο θα κυνηγήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, εξαντλώντας τις πιθανότητες της. Στον προηγούμενο γύρο, φιλοξενήθηκε από την Λάχτι Ακατέμια, την οποία και απέκλεισε στην παράταση. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο μέρος, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Νόρινγκ, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, στέλνοντας το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο παιχνίδι, όμως οι παίκτες της ΓιάΠΣ πάτησαν γκάζι και πέτυχαν τρία τέρμα με τους Λάχντε (111′) και Τουλιάινεν (113′, 120′), παίρνοντας την πρόκριση με σκορ 2-4. Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις από εκείνο το παιχνίδι και έπειτα, καθώς το πρωτάθλημα της κατηγορίας της δεν έχει ξεκινήσει ακόμη.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-4 επί της Λάχτι Ακατέμια για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΚΟΥΟΠΙΟ

Μια νέα αρχή θέλει να κάνει η Κουόπιο η οποία δεν βρίσκεται και στην καλύτερη αγωνιστική της κατάσταση, προερχόμενη από τρεις σερί ήττες. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Γιομπ Ντράγκτσμα φιλοξενήθηκε από την Τάμπερε, εις βάρος της οποίας πήρε την πρόκριση στην παράταση με σκορ 2-3. Αν και βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ, οι παίκτες της Κουόπιο κατάφεραν να ισοφαρίσουν και τις δυο, με τους Ρανανκάρι (55′) και Χάκολα (87′). Την πρόκριση στην Κουόπιο χάρισε εν τέλει ο Σαβολάινεν, με τέρμα που σημειωσε στο 105′. Αυτό ήταν και το τελευταίαο νικηφόρο παιχνίδια της. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ίντερ Τούρκου για το πρωτάθλημα. Ένα παιχνίδι που αν και προηγήθηκε με τον Σαβολάινεν στο 30′, κατάφερε να το χάσει, δεχόμενη τρια τέρματα στα τελευταία δέκα λεπτά.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Ίντερ Τούρκου για το Πρωτάθλημα.