ΚΑΓΙΑΑΝΙ

Εξαιρετικά δύσκολο το σημερινό έργο της Καγιαάνι, η οποία είχε την ατυχία να ”πέσει” πάνω στην Ελσίνκι. Οι γηπεδούχοι παραμένουν χωρίς παιχνίδια στα πόδια τους, καθώς το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας δεν έχει ξεκινήσει ακόμη. Μόλις δυο τα παιχνίδια που έχει δώσει μέσα στη νέα χρονιά η ομάδα, αμφότερα για το κύπελλο, όπου και άφησε εκτός συνέχειας τις JBK και Πάλο-Ιρό. Με την τελευταία συναντήθηκαν στον προηγούμενο γύρο, με την Καγιαάνι να περνάει ένα πολύ ευχάριστο απόγευμα, επικρατώντας με το ευρύ 4-0. Δυο τέρματα σημείωσε ο Ιμπιγιόμι (26′, 36′), ενώ από ένα σημείωσαν οι Χαγιζάντε (65′) και Χεϊκίνεν (80′).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Πάλο-Ιρό για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Over 2.5 τα δέκα από τα έντεκα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Ξεκούραστα αναμένεται να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση η Ελσίνκι, η οποία έχει τεράστια διαφορά δυναμικής από την αντίπαλό της και μόνο με θαύμα θα μείνει εκτός. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Μίκα Λεχκοσούο φιλοξενήθηκε από την Χόνκα Ακατέμια, της οποίας και επικράτησε με 1-3, παρότι το αποτέλεσμα δεν αντικρατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη αυτή της ομάδας του ήταν ο Γιάλαστο, ο οποίος σημείωσε δυο τέρματα (35′, 85′), ενώ ένα πέτυχε και ο Φορσέλ στο 51ο λεπτό. Δεν έχει ηττηθεί σε κάποιο επίσημο παιχνίδι από τον περασμένο Οκτώβριο, ενώ προέρχεται από την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σεϊναγιόεν για το πρωτάθλημα. Αν και είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από το πρώτο μέρος, εν τέλει έκανε την ανατροπή στην επανάληψη και πήρε τη νίκη με τα τέρματα των Μορέλος (69′) και Τανάκα (74′)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Σεϊναγιόεν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.