ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Τα πρώτα σημάδια αλλαγής της ψυχολογίας της μετά το εντυπωσιακό 3-0 της περασμένης εβδομάδας απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, έγιναν εμφανή στο αμέσως επόμενο παιχνίδι της Σάουθεντ. Κλήθηκε να υποδεχθεί την ανώτερη ποιοτικά και με περισσότερες λύσεις Μπρίστολ Ρόβερς και αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 δείχνοντας να ξεφεύγει έστω και σιγά-σιγά από τη μετριότητα των πρώτων αγωνιστικών που την είχαν φέρει στον… βυθό της βαθμολογίας.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ στις αρχές του δεύτερου μέρους, αλλά με πίστη και αυτοπεποίθηση, δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε να φτάσει στην ισοφάριση. Έστω κι αν χρειάστηκε να το πράξει με ένα πολύ… αυστηρό πέναλτι που κέρδισε στο 81’. Δίνει σήμερα το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι και θέλει αναμφίβολα να το συνδυάσει με νίκη αυτή τη φορά, καθώς ακολουθεί –την επόμενη εβδομάδα- αναμέτρηση απέναντι στην πρωτοπόρο Μπόλτον. «Μην μας κρίνεται ακόμα, να το κάνετε μετά το τέλος των μεταγραφών» δήλωσε ο προπονητής της, Φιλ Μπράουν, προαναγγέλοντας αυτό που έμοιαζε με δεδομένο, ότι δηλαδή η Σάουθεντ θα προχωρήσει σε τουλάχιστον 2-3 μεταγραφές για να ενισχύσει το αδύναμο ρόστερ της.

Ξανά εκτός ο βασικός φορ Ρέιντζερ που τραυματίστηκε στο ίδιο σημείο ενώ παραμένουν εκτός οι χαφ Γουόρντσγουορθ και Τίμλιν, οι οποίοι δεν έχουν αγωνιστεί εδώ και σημαντικό χρονικό διάστημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Μπρίστολ Ρόβερς.

Στατιστικό: Μαζί με τα περσινά, δεν έχει καταφέρει να κερδίσει τα 10/11 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

ΦΛΙΤΓΟΥΝΤ

Έπαιξε κόντρα στην πρωτοπόρο Μπόλτον και, μάλιστα, εκτός έδρας, άρα είχε εκ προοιμίου πολύ δύσκολο έργο στο να καταφέρει να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Το πάλεψε, όμως, στα ίσια και αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα το είχε πετύχει, άσχετα με το γεγονός ότι γνώρισε την πρώτη ήττα τη φετινή χρονιά με σκορ 2-1.

Μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και πέτυχε να αιφνιδιάσει τους πάντες, όταν στο 34’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να «παγώσει» το γήπεδο. Λίγα λεπτά αργότερα, ο σκόρερ της, Μπολ, έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-2 και να δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά την ανάπαυλα, όμως, δέχθηκε πολύ μεγάλη πίεση από την αντίπαλό της και δεν μπόρεσε να αντισταθεί. Ισοφαρίστηκε στο 51’ και έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’ δέχθηκε και δεύτερο γκολ που της στέρησε τη δυνατότητα να «αποδράσει» έστω με τον έναν πόνο.

Θα μπορούσε, βέβαια, να τον έχει πάρει, αν στις καθυστερήσεις ήταν λίγο πιο τυχερή, αλλά και εύστοχη, στην μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησε. Ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών του έμεινε ο μάνατζερ Ρέσλερ που δεν έχει να αντιμετωπίσει το παραμικρό αγωνιστικό πρόβλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μπόλτον.

Στατιστικό: Μαζί με τα περσινά, δεν έχει καταφέρει να κερδίσει τα 8 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.