*Στον πρώτο γύρο: Τσβόλε – Ντεν Χάαγκ 2-1

*Η Τσβόλε σκόραρε στα τελευταία 19 παιχνίδια με την Ντεν Χάαγκ ανεξαρτήτως έδρας!

ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ

Με το… αριστερό μπήκε το 2017 για την Ντεν Χάαγκ, που δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση στη Χέρενφεν εκτός έδρας. Πήρε παθητικό ρόλο απ’ την πρώτη στιγμή, είδε τον αντίπαλο να πιέζει πολύ και να της δημιουργεί πολλά προβλήματα, έβγαλε από… θαύμα το πρώτο ημίχρονο στο 0-0. Δεν άντεξε στο δεύτερο 45λεπτο, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (63’-64’) και τα πάντα τελείωσαν εκεί. Ήταν η πέμπτη ήττα στις τελευταίες έξι αγωνιστικές για τους γηπεδούχους, που παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας και όλα δείχνουν ότι θα παλέψουν για την αποφυγή του υποβιβασμού μέχρι το τέλος της σεζόν. Το θετικό είναι ότι πάει να βρεθεί λύση στο οικονομικό-διοικητικό πρόβλημα, καθώς ο ιδιοκτήτης Γουάνγκ κατέβαλε 500.000 ευρώ για τις ανάγκες της ομάδας, ενώ απομένουν να καταβληθούν ακόμη 2 εκ. ευρώ από μέρους του έπειτα από δικαστική απόφαση. Επιστρέφει ο Χέφελ (Μέσος, 6,0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 για την Ντεν Χάαγκ κόντρα στη Χέρενφεν.

Στατιστικό: 7/8 εντός έδρας ΝG μετράει η Ντεν Χάαγκ στο πρωτάθλημα (παίξτο στην Goalbet).

Το Ντεν Χάαγκ – Τσβόλε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΤΣΒΟΛΕ

Μια απόλυτη απογοήτευση ήταν η Τσβόλε στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος, αυτό δεν άλλαξε ούτε με την επιστροφή της στη δράση για τον δεύτερο γύρο. Είχε εκ προοιμίου δύσκολο έργο εναντίον του Άγιαξ την περασμένη εβδομάδα, δέχτηκε πίεση στο πρώτο μέρος, αλλά άντεξε, όμως δεν τα κατάφερε στο δεύτερο 45λεπτο. Δύο γκολ του «Αίαντα» μέχρι το 55’ έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του, με την Τσβόλε απλά να μειώνει στο 72’ και να δίνει λίγο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Έπειτα από 18 παιχνίδια διαθέτει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας με 37 γκολ παθητικό και την τρίτη χειρότερη επίθεση με 14 γκολ ενεργητικό, χαρακτηριστικό είναι ότι σκόραρε μόλις 2 γκολ στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές (0-2-5). Έρχεται από τρεις σερί εκτός έδρας ήττες με επιμέρους σκορ 1-9! Σημαντικές οι επιστροφές των Χόλα (Μέσος, 10,1), Φαν Πόλεν (Αμυντικός, 16,0) και Σχέκενφελντ (Αμυντικός, 12,1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 για την Τσβόλε κόντρα στον Άγιαξ.

Στατιστικό: Από 5/6 εκτός έδρας Over 2,5 προέρχεται η Τσβόλε στο πρωτάθλημα.