Στον πρώτο γύρο: Γουότφορντ – Γουέστ Χαμ 2-0

* Εξ αναβολής αναμέτρηση της 30ης αγωνιστικής

* Μόλις μία ήττα μετρά η Γουότφορντ στις τελευταίες επτά συναντήσεις με τη Γουέστ Χαμ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (4-2-1).

* Μόνο ισοπαλίες για τη Γουέστ Χαμ στα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος, αήττητη στα τελευταία οκτώ (3-5-0).

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Συνεχίζεται σήμερα η αγωνιστική δράση στην Πρέμιερ Λιγκ, με τη διεξαγωγή εξ αναβολής αναμετρήσεων. Η Γουέστ Χαμ φιλοξενεί τη Γουότφορντ στο εξ αναβολής ματς της 30ης αγωνιστικής. Τα “σφυριά” έρχονται από ένα… επεισοδιακό 2-2 στην έδρα της πρωτοπόρου Λέστερ, όπου έχασαν την ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό με το αμφισβητούμενο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Μάλιστα, η FA ενδέχεται να επιβάλλει ποινή στον Άντι Κάρολ για τις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα. Ο Σλάβεν Μπίλιτς έσπευσε να απλώσει ομπρέλα προστασίας στον παίκτη του, τονίζοντας στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου: “Δε θεωρώ ότι έγινε κάποια επιλήψιμη δήλωση. Ο Κάρολ ήταν εν απλά εν θερμώ και σαφώς απογοητευμένος, καθώς από το δικό του τάκλιν δόθηκε το πέναλτι”.

Σε κάθε περίπτωση, οι Λονδρέζοι επιζητούν σήμερα την επιστροφή στα τρίποντα, μετά από ένα σερί τεσσάρων ισοπαλιών σε επίπεδο Πρέμιερσιπ. Βέβαια, παραμένουν αήττητοι στην τελευταία οκτάδα αγώνων πρωταθλήματος (3-5-0), αλλά και στα 14 τελευταία εντός για τη λίγκα (7-7-0). Αυτή τη στιγμή είναι 6οι με 53 βαθμούς, στο -3 από την 5η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στο -7 από την πρώτη τετράδα.

Ο Μπίλιτς βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να έχει στα χέρια του ένα πλήρες ρόστερ, καθώς επιστρέφει από τραυματισμό και ο επιθετικός Ντιαφρά Σακό. Πιθανή μοιάζει η επιστροφή στο αρχικό σχήμα για τον μπακ Μπαϊράμ, τον μεσοεπιθετικό Λανσίνι και τον επιθετικό Άντι Κάρολ.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το ισόπαλο 2-2 από την έδρα της Λέστερ, σε ένα ματς που χαρακτηρίστηκε από ένταση και αμφιλεγόμενες διαιτητικές αποφάσεις. Μπήκε πίσω στο σκορ στο 18ο λεπτό, ενώ στο 56′ οι γηπεδούχοι είχαν αποβολή. Ο Κάρολ ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι (αυστηρό) στο 84′, ο Κρέσγουελ έκανε την προσωρινή ανατροπή δύο λεπτά αργότερα και οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 2-2 με εύστοχο πέναλτι στο 95′ (αμφισβητούμενο).

Στατιστικό: G/G και Over 3,5 τα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Στοιχημάτισε τώρα στο Γουέστ Χαμ – Γουότφορντ

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Η Γουότφορντ, από την πλευρά της, έρχεται στο σημερινό ματς από το σημαντικό διπλό επί της Γουέστ Μπρομ, το οποίο ουσιαστικά “κλείδωσε” την παραμονή στην κατηγορία. Ήταν η πρώτη νίκη για τους “χόρνετς” στα τελευταία επτά ματς πρωταθλήματος, παίρνοντας τη σκυτάλη από ένα σερί πέντε ηττών και δύο ισοπαλιών. Στο 2-0-2 το σερί στις τελευταίες τέσσερις εξόδους για την Πρέμιερσιπ, μόλις επτά γκολ έχει σκοράρει η ομάδα στα 13 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Ο Φλόρες προσανατολίζεται στην πραγματοποίηση πλήθους αλλαγών στο αρχικό σχήμα, προκειμένου να έχει διαθέσιμα όλα τα “βαριά όπλα” στο κυριακάτικο ματς του “Γουέμπλεϊ”. Η Γουότφορντ θα τεθεί αντιμέτωπη με την Κρίσταλ Πάλας στον ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, οπότε η… πρόκληση είναι πολύ μεγάλη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Εουρέλιο Γκόμες θα διατηρηθεί κάτω από τα δοκάρια. Έτσι, φαντάζει πολύ δύσκολο να προβλεφθούν με ακρίβεια τα πρόσωπα που θα απαρτίσουν τη βασική ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το νικηφόρο 0-1 από την έδρα της Γουέστ Μπρομ, με το γκολ του Γουάτσον στο 27ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε δύο εκτελέσεις πέναλτι, στο 67′ και στο 87′!

Στατιστικό: Έχει σκοράρει μόλις επτά γκολ στα 13 τελευταία ματς πρωταθλήματος.