*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Από 3/5 μεταξύ τους Under 2.5 + NG έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας.

ΤΣΑΡΛΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ομάδα της League One είναι η Τσάρλτον, που ξέρει ότι σήμερα το έργο της είναι ιδιαίτερα δύσκολο κόντρα στη Νόριτς της Πρέμιερ Λιγκ. Έρχεται από δύο σερί ήττες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, αμφότερες χωρίς να σκοράρει κόντρα σε Πλίμουθ (1-0 εκτός) και Γουίκομ (0-1 εντός), είχαν προηγηθεί δύο σερί εντός έδρας νίκες με Ίπσουιτς (2-0) και Κέιμπριτζ (2-0). Παρουσιάζει αρκετές διακυμάνσεις η Τσάρλτον, έχει ρεκόρ 8-5-11 στο φετινό πρωτάθλημα και ως εκ τούτου βρίσκεται στην 14η θέση με 29 πόντους, στο +6 απ’ την τελευταία τετράδα της βαθμολογίας.

Σε ό,τι αφορά το Κύπελλο, πήρε δύο προκρίσεις κόντρα σε Χάβαντ (4-0 εντός) και Γκέιτσχεντ (0-2 εκτός), για να βρίσκεται σήμερα εδώ. Υπάρχει ενθουσιασμός στην ομάδα και το κοινό, οι παίκτες αντιλαμβάνονται ότι δεν έχουν τίποτα να χάσουν, θέλουν να πάρουν παράδειγμα απ’ το χθεσινό θαύμα της Κέιμπριτζ κόντρα στη Νιουκάστλ. Χωρίς ιδιαίτερες απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της ΜΚ Ντονς για το Λιγκ Τρόφι. Το γκολ ο Λέκο στις καθυστερήσεις.

ΤΣΑΡΛΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG τα έξι τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη βετσηοπ).

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΝΟΡΙΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προσπαθεί να βρει ένα ματς που θα της δώσει ώθηση, μέχρι στιγμής προκαλεί οίκτο και φαντάζει ως το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό. Πήγε να παίξει στις 28 Δεκεμβρίου στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, είχε πολλές απουσίες, όπως όμως και ο αντίπαλος, που δε φάνηκε να επηρεάζεται. Μόνο το γεγονός ότι το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 μέχρι το ημίχρονο τα λέει όλα για την εικόνα της αναμέτρησης. Η Πάλας ήταν αποτελεσματική, τιμώρησε τα λάθη της Νόριτς και έκανε… προπόνηση, στο δεύτερο μέρος είχε τη δυνατότητα να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Δεν απείλησε ούτε στο ελάχιστο η τραγική Νόριτς.

Ακόμη μια ήττα για τα «καναρίνια», η πέμπτη διαδοχική στο πλαίσιο του πρωταθλήματος μετά το εντός έδρας 0-5 απ’ την Άρσεναλ, το εντός έδρας 0-2 απ’ την Άστον Βίλα, το εκτός έδρας 3-0 απ’ την Τότεναμ και το εντός έδρας 0-1 απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έβδομη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει (0-2-5), είχαν προηγηθεί οι ισοπαλίες με Γουλβς (0-0 εντός) και Νιουκάστλ (1-1 εκτός). Στους 10 πόντους η Νόριτς, είναι στο -3 απ’ τη σωτηρία, στο -1 από Νιουκάστλ και Μπέρνλι. Έχει τη χειρότερη επίθεση της Πρέμιερ Λιγκ (8 γκολ), δε σκόραρε στα 13/19 ματς!

Θετικά νέα για τον κόουτς Σμιθ, καθώς μπορεί να υπολογίζει εκ νέου στους Ράσιτσα, Χέινλι, Κρουλ, Πούκι, Άαρονς και Κάντγουελ, ίσως πάρουν χρόνο σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας στις 28 Δεκεμβρίου. Ο Εντουάρ με πέναλτι το 1-0 στο 8’, το 2-0 έκανε ο Ματετά στο 38’, το 3-0 ήρθε στο 42’ απ’ τον Σλουπ. Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα, η Πάλας είχε περισσότερη ενέργεια, ήταν αποτελεσματική και σοβαρή.