ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ

Πολλές φορές ένα ντέρμπι είναι ικανό να αλλάξει προς το καλύτερο την κατάσταση σε μία ομάδα. Απόδειξη… η Σπόρτ Ρεσίφε, η οποία “έτρεξε” ένα κάκιστο σερί 0-1-3 στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές, αλλά μεσοβδόμαδα κατάφερε να φύγει με το νικηφόρο 0-1 από την έδρα της φορμαρισμένης συμπολίτισσας Σάντα Κρουζ. Ο Εντμίλσον σκόραρε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 9ο λεπτό και η αποβολή των γηπεδούχων στο 72′ έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα. Στο 0-1-1 το φετινό εντός έδρας σερί. Κανονικά διαθέσιμος ο επιθετικός Ρόντνεϊ Γουάλας, ενώ αποκτήθηκε ο κίπερ Αγκενόρ, που υπέγραψε συμβόλαιο μέχρι το 2018.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το νικηφόρο 0-1 από το εκτός έδρας τοπικό ντέρμπι με τη Σάντα Κρουζ. Αποβολή για τους γηπεδούχους στο 72′.

Στατιστικό: Πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (1-1-3).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προβληματίζει με τις εμφανίσεις της η Ατλέτικο Μινέιρο, όντας στη 13η θέση του πίνακα μετά το πέρας των πέντε πρώτων αγωνιστικών. Μπήκε με το δεξί στη φετινή λίγκα (νίκη με 1-0 στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Σάντος), όμως συνέχισε με ένα σερί τριών ισοπαλιών (όλες με σκορ 1-1) και μίας ήττας. Προφανώς και έχει επηρεαστεί αρνητικά από τον αποκλεισμό από τη Σάο Πάολο στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ δεν πρέπει να παραβλεφθεί και η πληθώρα σημαντικών απουσιών. Στο μεσοβδόμαδο 1-1 με τη Φλουμινένσε ο Τιάγκο άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό, με τη “Φλου” να ισοφαρίζει στο 31′.

Μείον ένα… μέλος στη λίστα των απόντων, καθώς ο μέσος Κάρλος Εντουάρντο αποθεραπεύθηκε πλήρως και είναι διαθέσιμος για το σημερινό ματς.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Φλουμινένσε.

Στατιστικό: Ισόπαλα με σκορ 1-1 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.