13η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από την Έστερσουντ, σε φιλικό προετοιμασίας. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 10ο μόλις λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Σούντσβαλ, μετά και το εντός 0-3 από τη Γκάις. Την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή, η ομάδα του Ντάγκλας Γιάκομπσεν φιλοξενήθηκε από την Ούτσικτενς, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 5-0. Άκρως απογοητευτική η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει σε καμία περίπτωση, απείλησε ελάχιστα και αμυντικά τα έκανε μαντάρα.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, υποχώρησε στην όγδοη θέση, την οποία και μοιράζεται μαζί με τις Έστερσουντ και Τρέλεμποργκ. Ηττήθηκε στα 3/5 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια νίκη και ισοπαλία. Μέσα στη διακοπή, γνώρισε την ήττα με 0-1 από την Έστερσουντ, σε φιλικό προετοιμασίας. Εξέτισε την τιμωρία ο Ρόμπερτ Λούντστρεμ και υπολογίζεται για το σημερινό Σούντσβαλ – Βαστέρας.

Σούντσβαλ Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-2 επί της Εσκιλστούνα, σε φιλικό προετοιμασίας. Πήρε προβάδισμα στο 39′ με τον Άσλουντ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ένγκστρεμ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητο σερί τριών αγώνων για τη Βαστέρας στο πρωτάθλημα, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον υποδέχθηκε τη Σκέβντε, την οποία και συνέτριψε με 4-0. Καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, μπορεί να τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, μετά την ανάπαυλα όμως μπήκε πιο αποφασισμένη και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το διπλό 1-2 επί της Έστερσουντ, έφτασε τους 24 βαθμούς και διατηρείται σταθερά στις πρώτες θέσεις της κατηγορίας. Πήρε το διπλό στις 4/6 φετινές της εξόδους, στις οποίες είχε και δυο ήττες. Μέσα στη διακοπή, κέρδισε με 0-2 την Εσκιλστούνα, σε φιλικό προετοιμασίας.