*Νοκ-άουτ παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Μουντιάλ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Απόλυτη ισορροπία στη μεταξύ τους προϊστορία, έχουν από 7 νίκες, ενώ 9 ματς έληξαν ισόπαλα!

*Μετρούν 2/2 μεταξύ τους ισοπαλίες στο πλαίσιο Μουντιάλ: 2-2 το 2006 (όμιλος) και 1-1 το 2002 (όμιλος). Γενικά, υπάρχει ισορροπία στις αναμετρήσεις Σουηδία – Αγγλία στα μεγάλα τουρνουά (1-2-1).

*Τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια είχαν συνολικά 16 γκολ, δηλαδή 4 μέσο όρο!

*Τα 5/6 γκολ της Σουηδίας στο Μουντιάλ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

*Ο Μάρκους Μπεργκ έχει 13 τελικές προσπάθειες χωρίς να έχει σκοράρει, τις περισσότερες απ’ οποιονδήποτε άλλο «άσφαιρο» παίκτη του τουρνουά. Στον αντίποδα, ο Χάρι Κέιν έχει 6/6 γκολ σε ισάριθμες τελικές προσπάθειες εντός στόχου!

*Η Αγγλία απέτυχε να σκοράρει μόλις μια φορά στα τελευταία 19 νοκ-άουτ παιχνίδια Παγκοσμίου Κυπέλλου, ήταν το 0-0 με την Πορτογαλία στον προημιτελικό του 2006.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Η πιο σταθερή ομάδα του φετινού Μουντιάλ είναι η Σουηδία, που μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει ούτε ένα κακό παιχνίδι. Υπενθυμίζεται ότι για να φτάσει στα τελικά της Ρωσίας άφησε έξω κατά σειρά Ολλανδία (στον προκριματικό όμιλο) και Ιταλία (στα μπαράζ), στο γκρουπ του Μουντιάλ πέταξε εκτός την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία και στους «16» άφησε εκτός της Ελβετία! Δεν μπορεί να γίνονται τυχαία όλα αυτά για τους Σκανδιναβούς, οι οποίοι ήταν καταπληκτικοί στο ματς της περασμένης Τρίτης, έκαναν εξαιρετική έναρξη τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στο δεύτερο, πίεσαν πάρα πολύ ψηλά τον αντίπαλο και έβγαλαν μεγάλες ευκαιρίες, περιμένουν ακόμη το «ξεμπούκωμα» του Μπεργκ, ο οποίος είναι μέσα στις φάσεις, αλλά δεν ευστοχεί.

Ο Φόρσμπεργκ τελικά έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 66’, από εκεί και έπειτα η Σουηδία οπισθοχώρησε και έδωσε γήπεδο στην Ελβετία, ήταν λογικό να πιεστεί, αλλά αν εξαιρεθούν μια-δυο φάσεις, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Τρομερή η αποτελεσματικότητα της στον «αέρα», πρόκειται –άλλωστε- για τη δεύτερη πιο ψηλή ομάδα του τουρνουά (μέσο όρο πάνω από 1.85 μ.), στηρίζεται πολύ στις στατικές φάσεις, τις μονομαχίες και τον δυναμισμό, υπάρχουν στιγμές που έχει όμορφες συνεργασίες και εναλλαγές της μπάλας, το κυριότερο είναι ότι αυτό που παίζει φέρνει αποτελέσματα. Αν εξαιρεθεί το παιχνίδι με τη Γερμανία, όπου οι Σκανδιναβοί πραγματικά υπέφεραν και είχαν μόλις 29% κατοχή, στα άλλα τρία ματς ανταποκρίθηκαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αμυντικά, απειλήθηκαν ελάχιστα.

Οι Σκανδιναβοί παίζουν στα προημιτελικά για πρώτη φορά μετά το 1994, έχουν πάρει την πρόκριση στις 3/4 προηγούμενες παρουσίες τους στην οκτάδα (1938, 1958 και 1994), έχασαν μόλις μια φορά, το 1934. «Το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό σπορ και οι παίκτες μου το αποδεικνύουν με τον καλύτερο τρόπο. Δουλεύει ο ένας για τον άλλον στο χορτάρι. Δεν είμαστε μια ομάδα που είναι δύσκολο να αναλύσεις, αλλά σίγουρα είναι δύσκολο να μας κερδίσεις. Είμαστε συμπαγείς και δεν έχουμε εκπλήξεις, αλλά παίζουμε με πίστη στις δυνάμεις μας», είπε ο κόουτς Άντερσον, που συμπλήρωσε ενόψει Αγγλίας: «Μεγάλωσα βλέποντας αγγλικό ποδόσφαιρο, είναι φοβερό συναίσθημα να αντιμετωπίζεις την εθνική τους στο Μουντιάλ. Όμως το ποδόσφαιρο έχει εξελιχθεί και η Αγγλία δεν είναι πλέον η ίδια».

Η μεγαλύτερη επιτυχία της Σουηδίας είναι η συμμετοχή στον τελικό του 1958 (ήταν διοργανώτρια), ενώ έχει καταφέρει να φτάσει και τέσσερις φορές στα ημιτελικά της διοργάνωσης, τελευταία το 1994. Εξέτισε και επιστρέφει ο μέσος Λάρσον, θα είναι σίγουρα στην ενδεκάδα, δίπλα του στον άξονα θα είναι ένας εκ των Έκνταλ ή Σβένσον, ίσως προτιμηθεί ο δεύτερος, αφού ο πρώτος έχει μια κίτρινη κάρτα. Τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Λούστιγκ, τη θέση του θα πάρει ο Κραφτ.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 για τη Σουηδία κόντρα στην Ελβετία.

Στατιστικό: Από 5/6 0-1 Goal έρχεται η Σουηδία (δες το στον Betshop).

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ (Κλικ Εδώ)

Το Σουηδία – Αγγλία παίζει στην Betshop

*Η Αγγλία έχει μόλις δύο νίκες στα τελευταία εννέα νοκ-άουτ παιχνίδια στο πλαίσιο Μουντιάλ.

ΑΓΓΛΙΑ

Το γκολ του Μίνα στις καθυστερήσεις έβγαλε όλα τα κόμπλεξ των Άγγλων ξανά στην επιφάνεια, λίγο έλλειψε να συντελεστεί αυτοκτονία μεγάλων διαστάσεων, ωστόσο η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ανταποκρίθηκε, έστω στα πέναλτι. Ήλεγχε το ματς με την Κολομβία απ’ την αρχή ως το τέλος, η αλήθεια είναι ότι το ματς δεν είχε μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όμως φαινόταν ότι η Αγγλία ήταν περισσότερο ικανή. Το πέναλτι του Κέιν στο 57’ άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση, τα «τρία λιοντάρια» διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους, δεν απειλήθηκαν ούτε στο ελάχιστο, μέχρι να έρθει αυτό το κόρνερ στις καθυστερήσεις. Άπαντες γνώριζαν ότι οι Κολομβιανοί θα ψάξουν τον Μίνα, αυτό συνέβη, ο στόπερ της Μπαρτσελόνα ήταν αμαρκάριστος και ως εκ τούτου σκόραρε.

Το σοκ ήταν μεγάλο για την Αγγλία, που ήταν κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και κινδύνευσε να δεχτεί δεύτερο γκολ, συνήλθε στο δεύτερο μέρος του επιπλέον χρόνου, είχε ευκαιρίες με κυριότερη εκείνη του Ρόουζ. Το ματς κρίθηκε στα πέναλτι, εκεί ευστόχησαν όλοι εκτός του Χέντερσον, ο Πίκφορντ έκανε μεγάλη επέμβαση στο πέναλτι του Μπάκα και ο Ντάιερ έστειλε την Αγγλία στα προημιτελικά. «Είναι επικίνδυνο να πάρουν τα μυαλά μας αέρα, αλλά είμαι πραγματικά υπερήφανος για τον τρόπο με τον οποίο παίζουμε», είπε ο Σάουθγκεϊτ, που συμπλήρωσε: «Είναι μια τεράστια ευκαιρία. Μπορεί σε δύο χρόνια να είμαστε ανώτεροι ποιοτικά, ωστόσο ίσως να μην έχουμε ξανά τέτοια ευκαιρία διάκρισης σε Μουντιαλ».

Είναι μόλις η δεύτερη φορά που τα «τρία λιοντάρια» παίζουν στα προημιτελικά μετά το 1966, ο σημερινός είναι ο ένατος προημιτελικός της ιστορίας τους, πήραν την πρόκριση μόλις δύο φορές, το 1966 και το 1990! «Έχουμε μεγάλο σεβασμό για τη Σουηδία. Είναι μια ομάδα που συχνά την υποτιμούν και δεν πρέπει να κάνουμε αυτό το λάθος. Είναι πιο έμπειροι και πιο μεγάλοι σε ηλικία από εμάς, ενώ έχουν και καλύτερα στατιστικά σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο. Έχουν κάνει φοβερά αποτελέσματα τα τελευταία χρόνια κόντρα σε καλύτερες ομάδες. Τους αρέσει να μην έχουν την μπάλα, είναι δύσκολο να σκοράρεις εναντίον τους», είπε ο Σάουθγκεϊτ για τον αντίπαλο.

Το 1-1 με την Κολομβία σημαίνει ότι η Αγγλία δέχτηκε γκολ σε όλα τα ματς του φετινού Μουντιάλ, η ήττα απ’ το Βέλγιο ήταν η πρώτη έπειτα από 12 ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, όπου πήρε 9 νίκες, σκόραρε πάνω από 2 γκολ μόλις μια φορά στα τελευταία 13 ματς. Αντιμετώπισε ένα μικρό-πρόβλημα ο Άσλεϊ Γιανγκ, είναι κανονικά διαθέσιμος, αλλά ενδέχεται να χάσει τη θέση του στην ενδεκάδα απ’ τον Ρόουζ. Εξαιρετικά αμφίβολος είναι ο Βάρντι, το πιθανότερο είναι ότι δε θα είναι σε θέση να βοηθήσει.

Προηγούμενο ματς: Πρόκριση στα πέναλτι για την Αγγλία κόντρα στην Κολομβία. Στο 1-1 το ματς και η παράταση.

Στατιστικό: Από 9/12 Under 2.5 έρχεται η Αγγλία.