*Στον Α’ γύρο: Χράντετς Κραλόβε – Σλόβαν Λίμπερετς 1-1

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Πέρυσι η Χράντετς Κραλόβε κατάφερε να κερδίσει την Σλόβαν Λίμπερετς εκτός έδρας και έβαλε τέλος σε ένα σερί οκτώ συνεχόμενων ηττών της στην συγκεκριμένη έδρα.

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι ροντέο, ηττήθηκε με 3-2 από την Σέσκε εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Κατάφερε να ανοίξει το σκοραπό νωρίς (6′), αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στο τέλος του ημιχρόνου (45′) και στην συνέχεια την ολική ανατροπή στην επανάληψη (67′). Ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ (90+3′), ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα δέχτηκε το απόλυτο σοκ (90+6′).

Ο δραματικός τρόπος με τον οποίον ηττήθηκε στην έδρα της μέχρι πρότινος ουραγού Σέσκε, ήταν οδυνηρός και κλόνισε την ψυχολογία της. Παρασύρθηκε από την επιθετικότητα της αντιπάλου και το πλήρωσε, ενώ καιρό τώρα η αμυντική της λειτουργία είναι άκρως προβληματική. Χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία να κάνει καθοριστικό βήμα για τα πλέι οφ, αλλά με νίκη σήμερα ελέγχει την κατάσταση αναφορικά με την τελευταία αγωνιστική, όπου φιλοξενείται από την Μπάνικ Οστράβα. Τραυματίες οι Πλεχάτι και Φρίντεκ, αμφίβολος ο Πένερ.

Σλόβαν Λίμπερετς Στατιστκά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΧΡΑΝΤΕΤΣ ΚΡΑΛΟΒΕ

Προηγούμενο ματς: Χάρη σε γκολ του Χαραζίμ στο 77′, έκαμψε την αντίσταση της Σλοβάτσκο με 1-0 την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της μετά την απομάκρυνση του τεχνικού Κοβάλ, αφού με την επικράτηση σε βάρος της Σλοβάτσκο, έφτασε τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Δεν άλλαξε τακτική και με το γνωστό της στυλ, πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Έκλεισε ιδανικά τους χώρους, είχε υπομονή και κατάφερε σε μια στιγμή πίεσης να βρει το γκολ της νίκης. Με το αποτέλεσμα αυτό αλλά και σε συνδυασμό με τα χθεσινά παιχνίδια, σώθηκε και μαθηματικά. Δεν είναι ωστόσο αδιάφορη, αφού υπάρχουν πιθανότητες για συμμετοχή στην εξάδα! Τραυματίες οι Λάιμπλ, Χαϊντενράιχ, Κάστανεκ και Τσίχακ, συμπλήρωσε κάρτες ο Σασίνκα.