4η αγωνιστική

*Η Σίριους επικράτησε στα 4/5 συνολικά εντός της με αντίπαλο τη Βάρναμο, έχοντας παράλληλα και μια ήττα (2022).

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 72′.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Σίριους. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον φιλοξενήθηκε από τη Τζουργκάρντεν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-0. Δεν κατάφερε να δείξει αντάξια των απαιτήσεων του ματς και σαν αποτέλεσμα δεν απέφυγε τα χειρότερα, δεχόμενη από ένα τέρμα στο ξεκίνημα και στα τελευταία λεπτά.

Πρώτη φετινή απώλεια, μετά και τις δυο σερί νίκες που προηγήθηκαν επί των Χάλμσταντ (3-0 εντός) και Κάλμαρ (1-2 εκτός), στα ισάριθμα πρώτη παιχνίδια της. Αμφίβολος δίνεται ο μέσος Γιόακιμ Πέρσον, που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο τελευταίο, λόγω τραυματισμού.

Σίριους Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΒΑΡΝΑΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 στο ημίχρονο (6′, 33′), δεχόμενη ισάριθμα τέρματα μετά την ανάπαυλα (51′, 78′).

Δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης η Βάρναμο, στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άνες Μράβατς αντιμετώπισε ως γηπεδούχος τη Μάλμε σε ουδέτερο, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 0-4. Πλήρως απογοητευτική η παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα των πρωταθλητών και δεν απέφυγε τα χειρότερα, δεχόμενη από δυο τέρματα σε κάθε ημίχρονο.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το 1-2 από τη Γκάις, οπότε και διατηρείται στον ένα βαθμό, που απέσπασε στην πρεμιέρα, στην έδρα της Έλφσμποργκ (2-2). Συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει τιμωρία ο αμυντικός Σαμουέλ Κοτό.