*17η αγωνιστική.

*Η Σαουθάμπτον έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία 10 ματς για την Πρέμιερ Λιγκ κόντρα στην Μπράιτον (1-3-6).

*Αήττητη η Μπράιτον εκτός έδρας κόντρα στη Σαουθάμπτον σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ (1-4-0).

*Δεν υπάρχει νίκη γηπεδούχου στα τελευταία 10 ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την Πρέμιερ Λιγκ.

*Η Σαουθάμπτον έχει μόλις μια ήττα στις τελευταίες 10 Boxing Day (7-2-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Λίνκολν Σίτι για το Λιγκ Καπ. Στο 2’ το 0-1 με αυτογκόλ του Μπαζούνου, το 1-1 έκανε ο Άνταμς στο 25’, το 2-1 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 74’.

Έκλεισε τις υποχρεώσεις της πριν τη διακοπή με εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στη Λίβερπουλ. Δεν μπήκε καλά στο ματς, δέχτηκε γκολ μόλις στο 6’, όμως ισοφάρισε άμεσα με τον Άνταμς (9’). Η Λίβερπουλ έκανε καλή εμφάνιση στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 42’ και έφτασε στο 3-1, κάπου εκεί «κλείδωσε» το «τρίποντο». Η Σαουθάμπτον ήταν «λίγη» στο ανασταλτικό κομμάτι, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τις ταχύτητες του αντιπάλου, μοιραία ηττήθηκε άνετα και θα μπορούσε να έχει δεχτεί περισσότερα γκολ.

Ήταν η τρίτη σερί ήττα μετά το εντός έδρας 1-4 κόντρα στη Νιουκάστλ και το εκτός έδρας 1-0 απ’ την Κρίσταλ Πάλας, αυτά τα δύο αποτελέσματα έφεραν το «αντίο» στον κόουτς Χασενχούτλ. Τη θέση του πήρε ο Νέιθαν Τζόουνς, μια επιλογή που προκάλεσε έκπληξη. Ο Ουαλός προπονητής άφησε τη δουλειά του στη Λούτον και έκανε ντεμπούτο κόντρα στη Λίβερπουλ. Η ομάδα του πήρε μόλις μια νίκη στις τελευταίες 10 αγωνιστικές (1-2-7), με 12 πόντους βρίσκεται εντός της τελικής τριάδας της κατάταξης.

Επέστρεψε απ’ τη διακοπή την Τρίτη με το εντός έδρας 2-1 επί της Λίνκολν για το Λιγκ Καπ, σε ματς που παρατάχθηκε κυρίως με βασικούς. Επιστρέφει ο Γουόκερ-Πίτερς (Αμυντικός, 10,1).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 6/11 Under 2.5 στο πρωτάθλημα.

*Έρχεται από 6/8 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας αποκλεισμός στα πέναλτι κόντρα στην Τσάρλτον για το Λιγκ Καπ. Στο 0-0 το 90λεπτο.

Επέστρεψε απ’ τη διακοπή με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς την Τετάρτη υπέστη σοκαριστικό εκτός έδρας αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ κόντρα στην Τσάρλτον. Παρατάχθηκε με παίκτες του βασικού ροτέισον, δεν υποτίμησε τον αντίπαλο, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστη. Στο δεύτερο 45λεπτο δεν άφησε την Τσάρλτον να πάρει… ανάσα, έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, μερικές ήταν κραυγαλέες, εξ επαφής με την εστία. Η μπάλα δεν έμπαινε μέσα με τίποτα, στα πέναλτι η πρόκριση ήταν 50-50, εκεί η Τσάρλτον αποδείχτηκε πιο εύστοχη.

Οδυνηρός αποκλεισμός για την Μπράιτον, που επέστρεψε απ’ τη διακοπή με τον ίδιο τρόπο που πήγε σ’ αυτήν, καθώς στο τελευταίο ματς ηττήθηκε 1-2 εντός έδρας απ’ την Άστον Βίλα για την Πρέμιερ Λιγκ. Μετρά ρεκόρ 2-1-2 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 21 πόντους βρίσκεται στην έβδομη θέση, αλλά με ματς λιγότερο από τις περισσότερες ομάδες. Τραυματίες οι Γουέλμπεκ και Γουέμπστερ, εκτός ο μουντιαλικός ΜακΆλιστερ.