* 20η Αγωνιστική

* No Goal τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας

* Στον πρώτο γύρο (22/08): Τοντέλα – Πορτιμονένσε 0-3

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνεχίζει την καθοδική της πορεία η Πορτιμονένσε, την Κυριακή το ματς στο Μπαρσέλος στράβωσε νωρίς και γνώρισε τέταρτη ήττα στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Η Ζιλ Βισέντε είχε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 14’ και δέκα λεπτά αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω της αποβολής του Φερνάντες. Νέα μεγάλη χαμένη φάση για τους γηπεδούχους πριν το ημίχρονο, ήλεγξαν απόλυτο δεύτερο μέρος (80% κατοχή), βρήκαν το γκολ της νίκης με σουτ από το ύψος της περιοχής, με την Πορτιμονένσε κλεισμένη στα καρέ της. Μηδενικές οι απειλές της Πορτιμονένσε, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα.

“Η κόκκινη κάρτα άλλαξε την ταυτότητα του αγώνα, διαφωνώ με τη δεύτερη κίτρινη στον Φερνάντες. Κάναμε μόνο 7 φάουλ στον αγώνα και δεχθήκαμε 6 κίτρινες κάρτες”, δήλωσε ο κόουτς Πάουλο Σέρτζιο.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με την Γκιμαράες, σε ματς που έδειξε ψυχραιμία και σωστή νοοτροπία για να βρει την ισοφάριση στο τέλος. Αποκλείστηκε άδοξα από ομάδα Β’ κατηγορίας στα προημιτελικά του Κυπέλλου, πόνεσε η τελευταία εντός έδρας ήττα από τη Μαρίτιμο με γκολ στο 91’.

Εκτός από τον Φερνάντες, τιμωρημένος είναι σήμερα και ο καλύτερος στόπερ της ομάδας Πεδράο, ενώ αποχώρησε για τη Μετς ο αριστερός μπακ Καντέ. Επέστρεψε από το δανεισμό του ο εξτρέμ Ουέλινγκτον. Ψάχνεται για στράικερ ο σύλλογος στις τελευταίες ημέρες της μεταγραφικής περιόδου.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Ζιλ Βισέντε. Ο Φερνάντες της Πορτιμονένσε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 24’, ο Πεδρίνιο στο 74’ πέτυχε το καθοριστικό γκολ του αγώνα.

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* “2-3 γκολ” τα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΤΟΝΤΕΛΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πήγαν στράφι οι δύο εκτός έδρας ισοπαλίες των προηγούμενων αγωνιστικων για την Τοντέλα, το προηγούμενο Σάββατο ηττήθηκε στο εντός έδρας “εξάποντο” από τη Βιζέλα (2-3), παρότι προηγήθηκε δις στο πρώτο ημίχρονο.

Άνοιξε το σκορ σε γρήγορη μετάβαση στον ανοιχτό χώρο και δόση τύχης στο τελείωμα του Άγκρα, απάντησε άμεσα η Βιζέλα, που είχε την πρωτοβουλία στο ξεκίνημα του αγώνα, με καρφωτή κεφαλιά του Κασιάνο. Μέσω VAR ακυρώθηκε για χιλιοστά το δεύτερο γκολ της Τοντέλα, το πέτυχε εντέλει με πέναλτι πριν το ημίχρονο και ο κίπερ της κράτησε το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα. Σε πιο αργό τέμπο το δεύτερο μέρος, στην πρώτη καλή φάση η Βιζέλα ισοφάρισε ξανά με κεφαλιά. Είχε δοκάρι στο 79’ και νέα μεγάλη ευκαιρία να γυρίσει το ματς το έκανε με τον Κασιάνο’, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Είχε προηγηθεί η τυχερή επιστροφή από 2-0 σε 2-2 στις Αζόρες με τη Σάντα Κλάρα και το 1-1 στο “Ντο Μπέσα” με την Μποαβίστα, ενώ ενδιάμεσα πανηγύρισε ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου με το 0-1 στην έδρα της Ριο Άβε.

Μεταγραφές ζητά ο κόουτς Αγιεσταράν, χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα του σε όλες τις γραμμές.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από τη Βιζέλα. Η Τοντέλα άνοιξε το σκορ με τον Άγκρα στο 12’, ο Κασιάνο απάντησε άμεσα (16’) για να ανακτήσει προβάδισμα πριν το ημίχρονο (42’) η Τοντέλα με πέναλτι του Πέδρο. Η Βιζέλα γύρισε το ματς με γκολ των Γκούτζο (72’) και Κασιάνο (87’).