* Στο 1ο γύρο (04/11): Μπράγκα – Πορτιμονένσε 6-1

* Στο Κύπελλο (25/11): Πορτιμονένσε – Μπράγκα 1-4

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Εστορίλ. Ο Κασιάνο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 53ο λεπτό.

Σε ελεύθερη πτώση οι “αλβινέγκρος” πριν τη διακοπή, με την ήττα της 15ης Μαρτίου έφτασαν τα 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-5) και είδαν τη διαφορά από τις θέσεις παραμονής να αυξάνεται στο -3.

Πικρό το αποτέλεσμα στα προάστια της Λισαβόνας, μία “μοιρασιά” θα απέδιδε δικαιοσύνη στην αναμέτρηση (1.29 – 1.33 xGoals).

Άργησε να βρει ρυθμό το ματς, στο κλείσιμο του ημιχρόνου οι δύο ομάδες έχασαν από μία κλασική ευκαιρία. Η Εστορίλ επέστρεψε δριμύτερη από την ανάπαυλα, πίεσε για το γκολ και δικαιώθηκε, μέσα από ωραία συνεργασία. Εν συνεχεία, η Πορτιμονένσε δεν εξαργύρωσε την γκάφα στο αντίπαλο build up κι αφού δεν δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο δοκάρι των γηπεδούχων, ξόδεψε μεγάλη φάση σε φόρτωμα των καθυστερήσεων.

“Δεν ξεφεύγουμε από την πραγματικότητα ότι η θέση μας είναι λεπτή. Αλλά όποιος ξέρει πως να την αντιμετωπίσει θα βγει από αυτή την κατάσταση.” δήλωσε ο κόουτς Σέρτζιο, τον οποίο στηρίζει η διοίκηση διαρρέοντας πρόθεση επέκτασης της συνεργασίας.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο πολυτιμότερος του συνόλου Καρλίνιος (μέσος). “Δοκιμάζουμε διαφορετικές εναλλακτικές για σχεδόν 14 ημέρες” δήλωσε για την απουσία του ο Σέρτζιο. Αμφίβολος ο νεοφερμένος Μοντέιρο (φορ), σταθερά τραυματίας ο Ζίνιο (εξτρέμ).

ΠΟΡΤΙΜΟΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ζιλ Βισέντε. Ο Ρουίθ (39’) άνοιξε το σκορ για την Μπράγκα, ο Αλιπούρ με πέναλτι (59’) ισοφάρισε για την Ζιλ Βισέντε και ο Μπανζά (89’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ανέκτησαν πατήματα οι “αρσεναλίστας” μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό, στα ακόλουθα 4 παιχνίδια κατέκτησαν 10 βαθμούς κι απόψε έχουν την ευκαιρία να μειώσουν σε απόσταση βολής από την 3η θέση.

Η εμφάνιση στην επικράτηση της 16ης Μαρτίου ωστόσο δεν ήταν πειστική (1.15 – 2.00 xGoals). Οι δύο ομάδες έχασαν πλάγια τετ α τετ στο πρώτο 20λεπτο, η Μπράγκα είχε και γεμάτο δοκάρι πριν προηγηθεί μέσα από ωραία ανάπτυξη.

Δευτερόλεπτα στο β’ ημίχρονο η Ζιλ Βισέντε έχασε νέο τετ α τετ αντεπίθεσης, πριν ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα και είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία μετάβασης για την ανατροπή! Στην πρώτη της ευκαιρία μετά την ανάπαυλα τελικά πήρε το “τρίποντο” η Μπράγκα, με λυτρωτή για ακόμη μία φορά τον “μπόμπερ” Μπανζά που έφτασε τα 19 γκολ στη Liga Portugal.

Η φημολογία των προηγούμενων ημερών επισημοποιήθηκε, ο κόουτς Ζόρζε θα καθίσει για τελυταία φορά στον πάγκο της ομάδας απόψε. Έχει συμφωνήσει να συνεχίσει στην Μποταφόγκο μετά το παιχνίδι στο Πορτιμάο και η διοίκηση της ομάδας έχει ήδη στο στόχαστρο τους Παούνοβιτς και Σόουζα (Αρούκα) για την διαδοχή.

Στην τελευταία συνέντευξη τύπου ο Ζόρζε ανακοίνωσε ότι ο ηγέτης Όρτα (εξτρέμ) παραμένει εκτός (για 3ο σερί ματς), ενώ δεν προλαβαίνουν ούτε οι Ολιβέιρα (στόπερ), Μπόρχα (αρ. μπακ) που τραυματίστηκαν στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή. Δημιουργείται πρόβλημα στο αριστερό άκρο της άμυνας, καθώς λείπει εδώ και καιρό ο Μαρίν.