*Φάση των ομίλων CONCACAF Gold Cup 2023 που διεξάγεται σε Καναδά και ΗΠΑ. Την πρόκριση στα προημιτελικά παίρνουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις αυτών.

*3η αγωνιστική (τελευταία).

*Κριτήρια ισοβαθμίας: 1. Διαφορά τερμάτων, 2. Καλύτερη επίθεση, 3. Βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4. Διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 5. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 7. Fair Play

*Ο Παναμάς εξασφάλισε την πρόκριση, σε περίπτωση που αποφύγει την ήττα θα πανηγυρίσει σίγουρα και την πρωτιά του 3ου ομίλου. Το Ελ Σαλβαδόρ προκρίνεται μόνο αν κερδίσει και το ευνοήσει το αποτέλεσμα στο Κόστα Ρίκα – Μαρτινίκα.

ΠΑΝΑΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-1 της Μαρτινίκας. Προηγήθηκε ο Παναμάς με Φαγιάρδο (57′) και Μουρίγιο (69′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φαμπιέν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τη Μαρτινίκα ο Παναμάς, φτάνοντας σε μία πέρα για πέρα δίκαιη επικράτηση με 2-1. Δημιούργησε συνολικά 16 ευκαιρίες, πέντε από τις οποίες βρήκαν στόχο, εκτέλεσε συνολικά εννέα κόρνερ και δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση.

Το εν λόγω αποτέλεσμα έστειλε στα προημιτελικά του CONCACAF Gold Cup το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Τόμας Κρίστιανσεν για 9η φορά στις δέκα τελευταίες εκδόσεις αυτού. Στόχο του αποτελεί η κατάκτηση της πρωτιάς για να αποφύγει την διασταύρωση με το Μεξικό. Δεν αποκλείεται να υπάρξει ροτέισον.

ΠΑΝΑΜΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

ΕΛ ΣΑΛΒΑΔΟΡ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλο (0-0) με την Κόστα Ρίκα.

Αστόχησε στην κορυφαία ευκαιρία της αναμέτρησης με την Κόστα Ρίκα, όταν ο Χιλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με σουτ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Απειλήθηκε κυρίως με σουτ εκτός μεγάλης περιοχής του τερματοφύλακα Γκονσάλες.

Συνολικά δημιούργησε εννέα ευκαιρίες. Έχει ξεχάσει τι πάει να πει νίκη το Ελ Σαλβαδόρ, πανηγύρισε την τελευταία πριν από έναν χρόνο επί της Γρενάδας (3-1) στις 5 Ιουνίου 2022. Μετράει μόλις τρεις σε 22 επίσημες αναμετρήσεις του. Πανηγύρισε την πρόκριση από τους ομίλους του CONCACAF Gold Cup στις τέσσερις από τις έξι τελευταίες εκδόσεις αυτού.