*12η αγωνιστική

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Δεν είχε υποχρεώσεις στο κύπελλο την περασμένη εβδομάδα, αφού είχε αποκλειστεί στον προηγούμενο τρίτο γύρο από την Ακαδέμικα και μάλιστα στην παράταση. Στο πρωτάθλημα έρχεται από την εκτός έδρας ήττα απέναντι στην Τσάβες με σκορ 4-2, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε νωρίς, αλλά στη συνέχεια η αντίπαλος της ήταν καλύτερη και το κέρδισε δίκαια. Έχει να δώσει περίπου 3 εβδομάδες επίσημο παιχνίδι και σε αυτό το διάστημα ο κόουτς Πετίτ, προσπάθησε να διορθώσει κάποια «κακώς κείμενα» της ομάδας του.

Στο πρωτάθλημα, μετά από 11 αγωνιστικές μετρά 12 βαθμούς με 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 13-21 και βρίσκεται στο + 5 από την ζώνη του υποβιβασμού. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, πέρα από τους μακροχρόνιους, νοκ άουτ τέθηκε ο καλός μέσος Λεάο λόγω τραυματισμού.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-2 από την Τσάβες, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΟΝΑΣ

Κέρδισε σχετικά εύκολα τον Ολυμπιακό μεσοβδόμαδα, εξασφαλίζοντας τουλάχιστον την 3η θέση στον όμιλο της και ελπίζοντας σε συνδυασμό αποτελεσμάτων στο φινάλε για την 2η . Ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα και αφού σπατάλησε ευκαιρίες, σκόραρε με τους Ντοστ και Μπρούνο Σέζαρ στο πρώτο μέρος, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 2-0. Ο Ολλανδός φορ έκανε και το 3-0 στο 66΄, για να μειώσει απλά ο Οτζίτζα προς το φινάλε στο τελικό 3-1.

Είχε προηγηθεί η δύσκολη νίκη – πρόκριση σε βάρος της Φαμαλικάο στο κύπελλο, την οποία κέρδισε εντός έδρας και με σκορ 2-0, αλλά με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος. Έτσι στην φάση των «16» θα υποδεχθεί την Βιλαβερντένσε. Στο πρωτάθλημα, είχε μείνει ισόπαλη με σκορ 2-2 απέναντι στην Μπράγκα, ισοφαρίζοντας μάλιστα στις καθυστερήσεις. Έτσι μετά από 11 αγωνιστικές μετρά 27 βαθμούς με 8 νίκες και 3 ισοπαλία, με συντελεστή τερμάτων 24-7 και βρίσκεται στην 2η θέση και στο -5 από την Πόρτο, που ωστόσο έχει ένα παιχνίδι παραπάνω. Επιπλέον διατηρεί την 2η καλύτερη επίθεση και την 2η καλύτερη άμυνα στην κατηγορία. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Ζέσους δεν υπολογίζει στον αμυντικό Σίλβα και στον φορ Ντούμπια.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 3-1 επί του Ολυμπιακού, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.