*Ημιτελική φάση στο UEFA Youth League. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, στη Νιόν της Ελβετίας.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πόρτο – Μίλαν.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

✅ Δείτε εδώ όλα τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι του πάμε στοίχημα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ U19

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί του Ατρομήτου, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Λιατσικούρα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Αήττητο σερί 19 αγώνων “τρέχει” ο Ολυμπιακός, με 13 νίκες και έξι ισοπαλίες σε όλες τις διοργανώσεις. Στο τελευταίο που έδωσε, η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου έπαιξε κόντρα στον Ατρόμητο, του οποίου και επικράτησε με 1-0 στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Γεγονός που τον φέρνει στην κορυφή της κατάταξης και στο +1 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Γράφει ιστορία στο UEFA Youth League, καθώς για πρώτη φορά θα αγωνιστεί στο final 4. Ξεκίνησε από το μονοπάτι των πρωταθλητών στη διοργάνωση, όπου απέκλεισε σε διπλά παιχνίδια τις Λέτσε και Καμπάλα. Πήρε έτσι την πρόκριση για τα νοκ άουτ, αφήνοντας κατά σειρά εκτός τις Ίντερ, Λανς και Μπάγερν Μονάχου.

“Έχουμε μπροστά μας ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι και μία τεράστια πρόκληση. Όταν όμως σου δίνεται η ευκαιρία να γράψεις ιστορία, θα πρέπει να εξαντλείς όλα τα περιθώρια που διαθέτεις και αυτό σκοπεύουμε να κάνουμε”, δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός.

Ολυμπιακός U19 Στατιστικά

*Σκοράρει στα οκτώ τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια στο Youth League.

ΝΑΝΤ U19

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 43ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Ζιρασί (87′) και Τουρέ (90′).

Από δυο σερί νίκες προέρχεται η Ναντ στις εντός συνόρων υποχρεώσεις της. Στην πιο πρόσφατη από αυτές, η ομάδα του Στεφάν Μορό φιλοξενήθηκε από τη Λοριάν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Μοιράζεται έτσι την κορυφή της κατάταξης με τη Ρεν, ούσα και στο +1 από τη Λοριάν.

Και αυτή δίνει για πρώτη φορά το παρών σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης. Έρχεται και αυτή από το μονοπάτι των πρωταθλητών, όπου απέκλεισε σε διπλά παιχνίδια τις Λεχ Πόζναν και Ελσίνκι, για να φτάσει στα νοκ άουτ και να αφήσει κατά σειρά εκτός τις Σεβίλλη, Σάλτσμπουργκ και Κοπεγχάγη, για να δώσει το παρών στο Final 4.