*2-3 γκολ ήρθαν οι 4/5 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Μπαστιά – Ντιζόν 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Κεβιγί. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 42’, ισοφάρισε με τον Αλινβί στο 50’, έκανε την ανατροπή με τον Λε Μπιάν στο 53’ και δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 76’.

Η αλλαγή στον πάγκο έφερε αποτέλεσμα, την προηγούμενη αγωνιστική παραχώρησε 2-2 με την Κεβιγί. Δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, το πλήρωσε και πήγε με το εις βάρος της σκορ στ’ αποδυτήρια. Βελτιώθηκε στο δεύτερο 45λεπτο, μέσα σε τέσσερα λεπτά έκανε την ανατροπή, αλλά υπέπεσε σε πέναλτι και έχασε την ευκαιρία να φύγει με το διπλο.

Αήττητη με τον Ντουπρά στον πάγκο, είχε προηγηθεί το 1-0 επί της Ροντέ, μείωσε στους τέσσερις την απόσταση από τη σωτηρία και χρειάζεται απεγνωσμένα νίκες στα επόμενα παιχνίδια. Ποντάρει στην έδρα για να εκπληρώσει τον στόχο της, εκεί πήρε τους 23/30 πόντους, τα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της στο “Γκαστόν Ζεράρ” ήρθαν 0-1 γκολ.

Τιμωρημένος ο χαφ Αλινβί και σε δεύτερο ο δεξιός μπακ Ενγκουγιαμσά.

ΝΤΙΖΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 8/11 πρόσφατα παιχνίδια.

*N/G τα 9/12 τελευταία ματς.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 κόντρα στην Ανεσί. Προηγήθηκε με τον Μαγκρί στο 1’, έκανε το 2-0 με τον Τζοκό στο 12’, αύξησε τον δείκτη του σκορ με τον Σαντελί στο 31’.

Με “όπλο” την έδρα της επανήλθε στις επιτυχίες και διατηρεί κάποιες μικρές ελπίδες για την 2η θέση. Κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, απέκτησε το προβάδισμα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό και ουσιαστικά τελείωσε το ματς απ’ το πρώτο ημίχρονο. Έκανε σωστή διαχείριση στο δεύτερο 45λεπτο, δεν απειλήθηκε από την αντίπαλο, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς τελική στην εστία.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ομάδα του Μπρουάρ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-0 από τη Μπορντό, παρέμεινε στην 5η θέση, είναι στο -5 από τη 2η θέση και στα εναπομείναντα παιχνίδια θα κυνηγήσει τις λίγες πιθανότητες για την άνοδο. Δεν είναι απ’ τις πιο αξιόπιστες εκτός έδρας ομάδες της Ligue 2, μετράει πέντε διπλά σε 15 εξόδους.

Εξέτισε ο επιθετικός Αλφαρελά, τραυματίες οι επιθετικοί Μαγκρί, Τζοκό.