*Αγώνας ρεβάνς για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο παιχνίδι, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του Φίτεσε – Βασιλεία.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Απόλλων Λεμεσού – Ντινάμο Μπρεστ 4-0): Ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο η Μπρεστ, με τον Απόλλωνα να έχει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο έφθασε σε σκορ πρόκρισης από το πρώτο παιχνίδι, παίζοντας ωστόσο με παίκτη παραπάνω απ’ το 66’ της συνάντησης.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΠΡΕΣΤ (Λευκορωσία, 262)

Μπήκε με διάθεση να βάλει εξ αρχής δύσκολα στην κυπριακή ομάδα η Ντινάμο Μπρεστ, ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, παρόλα αυτά η ανωτερότητα του Απόλλωνα στην επανάληψη έφερε τη βαριά ήττα (4-0). Δεν άξιζε να χάσει με τόσο μεγάλο σκορ, διαλύθηκε ουσιαστικά εξαιτίας της κόκκινης που αντίκρισε ποδοσφαιριστής της στο 66’ της συνάντησης.

Μηδαμινές πλέον οι ελπίδες που έχει για πρόκριση στην επόμενη φάση, θα αναζητήσει μια νίκη στον αγώνα ρεβάνς, ώστε να αποχαιρετήσει με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση. Η ήττα στην Κύπρο έφερε εξελίξεις στην ομάδα, καθώς ο 30χρονος κόουτς Σιπλέφσκι αποτέλεσε παρελθόν και τη θέση του στον πάγκο πήρε ο βοηθός Μάρσελ Λίσκα.

Σε διακοπή βρίσκεται το πρωτάθλημα της Λευκορωσίας από τις 21 Ιουλίου, επαναρχίζει αυτό το Σαββατοκύριακο με την Ντινάμο Μπρεστ πάντως να φιλοξενείται στις 26 Αυγούστου από τη Σμολεβίκι. Μετά το πέρας 17 αγωνιστικών βρίσκεται στην έβδομη θέση με 26 πόντους, στο -8 απ’ την «τριάδα» και την έξοδο στην Ευρώπη. Δεν υπολογίζονται για τη ρεβάνς με τον Απόλλωνα οι τιμωρημένοι Ζαλέσκι (Αμυντικός) και Φαμέγε (Επιθετικός, 14, 3).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: G/G τα επτά απ’ τα οκτώ πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια. (δες το στη Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Κύπρος, 125)

Από τη δική του πλευρά, ο Απόλλωνας μπορεί να κάνει ήδη τα σχέδια του για τα πλέι οφ της διοργάνωσης, καθώς μόνο αν συμβούν απίστευτα πράγματα, θα χάσει την πρόκριση από μια ούτως ή άλλως κατώτερη ομάδα. Κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, συνάντησε την ισχυρή αντίσταση των Λευκορώσων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη έβγαλε ακόμη περισσότερο την ανωτερότητά του μέσα στον αγωνιστικό χώρο, φθάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση.

«Συγχαρητήριά στους παίκτες για την εμφάνιση. Κερδίσαμε δίκαια. Τελείωσε το πρώτο 90λεπτο, μένει ακόμη ένα για να περάσουμε οριστικά στην επόμενη φάση. Η ομάδα άρχισε να παίζει όπως θέλουμε. Πάμε με την ίδια σοβαρότητα και στη ρεβάνς», υποστήριξε περιχαρής ο κόουτς Σωφρονής Αυγουστή, για να συμπληρώσει για τη μεταγραφολογία που υπάρχει: «Αυτή τη στιγμή έχουμε ένα γεμάτο ρόστερ, δε θα προχωρήσουμε σε περαιτέρω ενίσχυση».

Χωρίς επίσημες υποχρεώσεις ακόμη στο εγχώριο πρωτάθλημα, το οποίο ξεκινάει στις 25 Αυγούστου, με τον Απόλλωνα να υποδέχεται στην πρεμιέρα το Παραλίμνι. Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα για τον Αυγουστή, ο οποίος αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του με καλή ενδεκάδα, αφού δεν έχει ακόμη υποχρεώσεις στην κυπριακή λίγκα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τον Απόλλωνα 4-0 επί της Ντινάμο Μπρεστ στο πρώτο παιχνίδι.

Στατιστικό: Από δύο γκολ και πάνω πέτυχε ο Απόλλωνας στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του.