*34η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάουθεντ – Νοτς Κάουντι 2-2

ΝΟΤΣ ΚΑΟΥΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Νοτς Κάουντι κέρδισε 1-4 εκτός έδρας την Γέοβιλ, αλλά πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Προηγήθηκε νωρίς, με τον Λάνγσκταφ στο 4’, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Ολουγουαμπόρι στο 65’. Και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 84’ για να προηγηθεί εκ νέου με πέναλτι του Ροντρίγκες στο 84’, σκοράροντας άλλα δύο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Λάνγκσταφ.

Η Νοτς Κάουντι κέρδισε με 1-4 εκτός έδρας την Γέοβιλ, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, όχι όσο δείχνει το τελικό σκορ, καθώς ήταν 1-1 ως το 84ο λεπτό και το πέναλτι που κέρδισε! Συνεχίζει πάντως την εντυπωσιακή της πορεία, έχει έξι σερί νίκες, έχει χάσει μόνο στο γήπεδο της Ντόρκινγκ φέτος στο πρωτάθλημα, αήττητη εντός σε αυτόν τον θεσμό, με τέσσερις ισοπαλίες σε 15 αναμετρήσεις.

Διατηρείται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μοναδική που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, παραμένοντας στο -5 από την δεύτερη Ρέξαμ, έχοντας όμως δύο αγώνες περισσότερους! Βέβαια παραμένει πολύ μπροστά, ούσα στο +33, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο! Αλλά το πρόβλημα είναι πώς αν δεν τερματίσει πρώτη, είτε βγει δεύτερη, είτε έβδομη, σε πλέι οφς θα διεκδικήσει την άνοδο, απλά θα περάσει απευθείας στα ημιτελικά τους, καθώς πολύ δύσκολα δεν θα είναι στην δεύτερη ή τρίτη θέση.

Από τα τελευταία παιχνίδια έλειψαν λόγω κάποιων ενοχλήσεων οι αμυντικοί Μπρίντλεϊ, Αντεμπάγιο – Ρόουλινγκ που είναι αμφίβολοι για απόψε.

Νοτς Κάουντι Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 10/18 over 2,5 εντός έδρας, 7/15 στο πρωτάθλημα

*Εχει 9/15 N/G εντός έδρας στο πρωτάθλημα

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γκέιτσχεντ, με τέρμα του Σαντάτ μόλις στο πέμπτο λεπτό, αντέχοντας ως το τέλος, παίζοντας βέβαια και με παίκτη περισσότερο μετά το 34ο λεπτό, λόγω αποβολής αντίπαλου.

Η Σάουθεντ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γκέιτσχεντ, με σκόρερ έναν παίκτη που μπήκε στην ενδεκάδα λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, επειδή τραυματίστηκε στο ζέσταμα συμπαίκτης του. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, τέταρτη στους έξι τελευταίους αγώνες της, αλλά μόνο η μία ήταν μακριά από την έδρα της, στον πιο πρόσφατο αγώνα της εκτός.

Παραμένει εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ανέβηκε μάλιστα στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας στο +3 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά, με τέτοια διαφορά τερμάτων που μπορεί να θεωρηθεί η συγκεκριμένη ως η ελάχιστη απόσταση ασφαλείας!

Και όλα αυτά εν μέσω οικονομικών προβλημάτων, αφού οι παίκτες συνεχίζουν να μην έχουν πληρωθεί ακόμη τον μισθό Ιανουαρίου, κάτι πρωτόγνωρο για την Αγγλία.

Εχουν μειωθεί λίγο τα προβλήματα απουσιών, αν και εξακολουθούν να είναι τραυματίες οι Εντι (ΤΕ), Αρνολντ (ΤΕ), Ρε (ΕΠ) που απουσιάζουν και χτύπησαν πιο πρόσφατα ο επιθετικός Κάρντγουελ και ο αμυντικός Λαπότα που δύσκολα θα παίξουν απόψε.