38η αγωνιστική (τελευταία)

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Τότεναμ δεν έχει υποστεί ήττα από τη Νόριτς στα πρόσφατα 6 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Η Τότεναμ χρειάζεται έναν βαθμό για να εξασφαλίσει την τετράδα και το Τσάμπιονς Λιγκ. Υπερτερεί στην ισοβαθμία με την Άρσεναλ, αφού έχουν μεγάλη απόσταση στη διαφορά τερμάτων. Η Νόριτς έχει υποβιβαστεί μαθηματικά.

*Α’ Γύρος: Τότεναμ – Νόριτς 3-0

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΝΟΡΙΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Γουλβς, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 37’ ο Πούκι σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 55’ ο Αΐτ Νουρί ισοφάρισε σε 1-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νόριτς παίζει το τελευταίο παιχνίδι μπροστά στον κόσμο της και “αποχαιρετά” την Πρέμιερ Λιγκ για να βρεθεί εκ νέου, ένα χρόνο μετά στην Τσάμπιονσιπ. Η ομάδα του Σμιθ προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Γουλβς (1-1), αποτέλεσμα που σταμάτησε το αρνητικό σερί των πέντε ηττών. Ωστόσο, συμπλήρωσε έξι αναμετρήσεις δίχως νίκη και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με μόλις πέντε νίκες και επτά ισοπαλίες σε 37 αγώνες έως τώρα, δε θα μπορούσε να ελπίζει σε πολλά όσον αφορά την παραμονή της στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου. Όσον αφορά την αποστολή, ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που τον ταλαιπώρησε τελευταία και τίθεται στη διάθεση του προπονητή του, ο μέσος Νόρμαν. Από την άλλη, αποχώρησε για την Τσέλσι ο Μπίλι Γκλίμουρ ώστε να εξετάσουν το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετωπίζει. Τέλος, δεν είναι διαθέσιμος ο Μπεν Γκίμπσον λόγω προβλημάτων στη μέση.

Νόριτς Στατιστικά

*N/G στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*6/10 παιχνίδια είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 15/18 εντός έδρας

ΤΟΤΕΝΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 εντός έδρας, εναντίον της Μπέρνλι, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Κέιν εκτέλεσε πέναλτι και σκόραρε το μοναδικο τέρμα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο δεύτερο μέρος.

Η Τότεναμ είναι μια “ανάσα” μακριά από την επίτευξη του βασικού στόχου της σεζόν, από τη μέρα ανέλαβε ο Αντόνιο Κόντε την τεχνική ηγεσία. Να εξασφαλίσει την τετράδα και τη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Μετά τη σπουδαία και σχετικά εύκολη όπως εξελίχθηκε, νίκη, επί της Άρσεναλ με σκορ 3-0, στο ντέρμπι του βόρειου Λονδίνου, ήρθε ακόμα μία, αυτή τη φορά δύσκολη. Οι “Σπερς” επιβλήθηκαν εντός έδρας της Μπέρνλι (1-0) χάρη σε ένα τέρμα με εκτέλεση πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου.

Δε φρόντισαν να σφραγίσουν το “τρίποντο” και δέχτηκε πίεση στο φινάλε του ματς. Δεύτερη σερί επιτυχία για την ομάδα του Κόντε, τρίτη σε διάστημα πέντε αγωνιστικών. Η ήττα της Άρσεναλ από τη Νιουκάστλ, δίνει στους “Σπερς” ισχυρό προβάδισμα για την τέταρτη θέση, χρειάζονται έναν βαθμό για να είναι πάνω από τους “Κανονιέρηδες”. Αυτό γιατί η απόσταση στη διαφορά τερμάτων είναι στο +15 γκολ για την Τότεναμ και είναι απίθανο να καλυφθει για το ενδεχόμενο της ισοβαθμίας. Αμφίβολος ο Χάρι Κέιν, εκτός οι Ρομέρο, Ντόχερτι, Τανγκάνγκα, Ρεγκιλόν και Σκιπ.