*22η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Έβερτον – Νόριτς 2-0

*Η Νόριτς κέρδισε μόλις δύο απ’ τα 15 τελευταία ματς κόντρα στην Έβερτον για την Πρέμιερ Λιγκ (2-6-7) ανεξαρτήτως έδρας.

*Η Νόριτς είναι αήττητη στα τελευταία πέντε ματς της Πρέμιερ Λιγκ που ξεκίνησαν στις 17:00 (ώρα Ελλάδας) του Σαββάτου (2-3-0).

*Ο κόουτς της Νόριτς, Ντιν Σμιθ, είναι αήττητος σε πέντε παιχνίδια Πρέμιερ Λιγκ κόντρα στην Έβερτον (3-2-0). Την κέρδισε φέτος με την Άστον Βίλα (3-0).

ΝΟΡΙΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεύτερο ματς πρωταθλήματος σε τέσσερις ημέρες δίνει σήμερα η Νόριτς, ελπίζει σε καλύτερη παρουσία συγκριτικά με την ήττα της Τετάρτης κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Ήταν «κομπάρσος» του μεγαλύτερου κομματιού της αναμέτρησης, ο αντίπαλος είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, σκόραρε από μια φορά σε κάθε ημίχρονο και πήρε δίκαια τη νίκη. Κλασικά τα αμυντικά προβλήματα για τη Νόριτς, που δεν κατάφερε να περιορίσει τη Γουέστ Χαμ, ενώ παράλληλα υστέρησε σημαντικά και στο δημιουργικό κομμάτι, ένα μακρινό σουτ του Ιντά ήταν ό,τι σημαντικότερο είχε να επιδείξει.

Ακόμη μια ήττα για τα «καναρίνια», η έκτη διαδοχική στο πλαίσιο του πρωταθλήματος μετά το εκτός έδρας 3-0 απ’ την Κρίσταλ Πάλας, το εντός έδρας 0-5 απ’ την Άρσεναλ, το εντός έδρας 0-2 απ’ την Άστον Βίλα, το εκτός έδρας 3-0 απ’ την Τότεναμ και το εντός έδρας 0-1 απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όγδοη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει (0-2-6). Στους 10 πόντους η Νόριτς, είναι στο -3 απ’ τη σωτηρία, στο -1 από Νιουκάστλ και Μπέρνλι. Έχει τη χειρότερη επίθεση της Πρέμιερ Λιγκ (8 γκολ), δε σκόραρε στα 14/20 ματς! Δεν αλλάζουν πολλά στην αποστολή, ξανά εκτός ο μέσος Γκίλμουρ, επιστρέφει ο επιθετικός Σάρτζεντ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στη Γουέστ Χαμ για το πρωτάθλημα. Ο Μπόουεν το 1-0 στο 42’, το 2-0 ο ίδιος παίκτης στο 83’. Καθαρό και δίκαιο το αποτέλεσμα, η Γουέστ Χαμ ήταν κυρίαρχη, είχε δύο δοκάρια κι άλλες ευκαιρίες, μπορούσε να κερδίσει πιο άνετα. Ελάχιστες οι απειλές της Νόριτς.

ΝΟΡΙΤΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 6/9 Under 2.5 στο πρωτάθλημα (δες το στη βετσηοπ).

*Έρχεται από 8/9 ΝG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δε σκόραρε η Νόριτς στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια για την Πρέμιερ Λιγκ!

ΕΒΕΡΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπήκε στο νέο έτος με ήττα, δεν κατάφερε να περιορίσει την επιθετικότητα της Μπράιτον και έχασε εντός έδρας. Είχε αρκετές απουσίες, όμως αυτό δεν είναι δικαιολογία για την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, η οποία ήταν τραγική σ’ όλους τους τομείς. Δέχτηκε πολύ εύκολα δύο γκολ, θα μπορούσε να έχει δεχτεί ακόμη και τέσσερα! Έχασε το πέναλτι με τον Κάλβερτ-Λιούιν, αυτή ήταν η μοναδική στιγμή που απείλησε. Στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε πολύ, είχε αρκετές καλές στιγμές, θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει 2-2, όσο και 3-3 στο φινάλε.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Μπενίτεθ μετά το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Τσέλσι, είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ήττα 3-1 απ’ την Κρίσταλ Πάλας, το 2-1 επί της Άρσεναλ, νωρίτερα είχε αρνητικό σερί οκτώ αγωνιστικών (0-2-6). Με 19 πόντους η Έβερτον είναι 15η στη βαθμολογία, στο +8 απ’ την τελική τριάδα και στο -14 απ’ την εξάδα, αυτός ο στόχος μάλλον κάνει «φτερά». Την περασμένη εβδομάδα χρειάστηκε την παράταση για να πάρει την πρόκριση κόντρα στη Χαλ για το Κύπελλο, παρότι παρατάχθηκε με αρκετούς βασικούς.

Επιστρέφουν οι Ριτσάρλισον (Επιθετικός, 11,3) και Μίνα (Αμυντικός, 7), διαθέσιμοι οι νεοαποκτηθέντες Ελ-Γκάζι (εξτρέμ, δανεικός από Άστον Βίλα) και Πίτερσον (δεξιός μπακ, 14 εκ. ευρώ, Ρέιντζερς), πάει για βασικός ο επίσης νεοφερμένος Μικολένκο (αριστερός μπακ, 23.5 εκ. ευρώ, Ντιναμό Κιέβου). Παρελθόν αποτελεί ο Ντιν (30 εκ. ευρώ, Άστον Βίλα).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Χαλ για το Κύπελλο. Το 1-0 ο Σμιθ στο 1’, το 1-1 έκανε ο Γκρέι στο 21’, το 1-2 ήρθε απ’ τον Αντρέ Γκόμες στο 31’. Ισοφάρισε ο Λόνγκμαν στο 71’ για το 2-2, που οδήγησε στην παράταση. Ο Τάουνσεντ το 2-3 στο 99’ για την Έβερτον.