*Δεύτερο παιχνίδι για τη φάση των «32» του Κόπα Σουνταμερικάνα. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο ματς ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του Σαν Λορέντζο – Τεμούκο.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Σολ ντε Αμέρικα – Νασιονάλ 0-0): Ανώτερη η Νασιονάλ στο πρώτο ημίχρονο, είχε φάσεις και δοκάρι. Βελτιώθηκε πολύ η Σολ ντε Αμέρικα στο δεύτερο 45λεπτο, πίεσε αρκετά, είχε δοκάρι και άλλες καλές φάσεις, δικαιούταν να κερδίσει.

ΝΑΣΙΟΝΑΛ (Ουρουγουάη)

Δεν πήρε αυτό που θα ήθελε η Νασιονάλ στο πρώτο ματς με τη Σολ ντε Αμέρικα, καθώς ήταν φαβορί και ήθελε να το δείξει. Έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να σκοράρει, ωστόσο στο δεύτερο μέρος δέχτηκε ασφυκτική πίεση, είδε τον αντίπαλο να έχει καλές ευκαιρίες και δοκάρι, μάλλον πρέπει να λέει «ευχαριστώ» που δεν έχασε. Είτε έτσι, είτε αλλιώς, παραμένει το φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα Σουνταμερικάνα, αρκεί να εκμεταλλευτεί την έδρα της. Εκείνη η ισοπαλία στην Παραγουάη αποτελεί τη μοναδική απώλεια της Νασιονάλ στα τελευταία 10 ματς σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς τα υπόλοιπα 9 τελείωσαν νικηφόρα!

Πέτυχε σημαντικά πράγματα εντός συνόρων η Νασιονάλ, καθώς έφθασε στην κατάκτηση του Απερτούρα και του Ιντερμέδιο. Παρόλα αυτά, η ομάδα ταλαιπωρείται από οικονομικά προβλήματα και αυτό ήταν αρκετό για να αποχωρήσουν αρκετοί βασικοί παίκτες από το ρόστερ της, με τον αμυντικό Πολέντα να αποτελεί τη μεγαλύτερη απώλεια. Αντίθετα, αποκτήθηκε ο επιθετικός Κάστρο από τη Μάλαγα. Έχει κάνει το απόλυτο στο Κλαουσούρα, μετράει 4/4 νίκες με επιμέρους σκορ 10-4.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-2 κόντρα στη Σέρο.

Στατιστικό: Έρχεται από 5/6 Over 2.5 (δες το στην Goalbet).

Το Νασιονάλ – Σολ Ντε Αμέρικα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΣΟΛ ΝΤΕ ΑΜΕΡΙΚΑ (Παραγουάη)

Κοίταξε στα μάτια τη Νασιονάλ στο πρώτο ματς εντός έδρας η Σολ ντε Αμέρικα, ήθελε κάτι περισσότερο, αλλά περιορίστηκε στο 0-0. Θετικό το γεγονός ότι δε δέχτηκε γκολ εντός έδρας, ωστόσο είχε αρκετές στιγμές για να σκοράρει και να πάρει προβάδισμα. Σήμερα είναι υποχρεωμένη να ρισκάρει λιγάκι περισσότερο και να ψάξει το γκολ που θα τη φέρει σε θέση ισχύος, απέδειξε ότι μπορεί να το πράξει. Έφτασε εδώ ξεπερνώντας το εμπόδιο της Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν στον προηγούμενο γύρο του Σουνταμερικάνα, με εντός έδρας νίκη 2-0 και εκτός έδρας ήττα 3-1.

Θεωρείται μια από τις σοβαρές ομάδες της Παραγουάης, θέλει να πετύχει πράγματα σε διεθνές επίπεδο εδώ και χρόνια, στις δύο προηγούμενες συμμετοχές της στο Σουνταμερικάνα αποκλείστηκε στη φάση των «16» από τις Νασιονάλ Μεντεγίν (1-1, 2-0) και Πόντε Πρέτα με δύο ήττες (1-0, 1-3). Δεν πάνε καλά τα πράγματα στο νέο πρωτάθλημα για τη Σολ, καθώς πήρε μόλις μια νίκη στις πρώτες πέντε αγωνιστικές (1-3-1), ήρθε την περασμένη εβδομάδα εναντίον της Ιντεπεντιέντε Κάμπο Γκράντε (2-1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 κόντρα στην Ιντεπεντιέντε.

Στατιστικό: Έρχεται από 4/5 G/G ανεξαρτήτως έδρας.