*20η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Λοντρίνα – Μπόα 1-0

ΜΠΟΑ

Η Μπόα χρειάστηκε ένα τέρμα στις καθυστερήσεις για να πάρει κάτι από το εκτός έδρας παιχνίδι της με την Οέστε, φέρνοντας 1-1, αφού είχε βρεθεί να χάνει με αυτογκόλ στο 33’. Πάντως η εμφάνιση της ήταν και πάλι αρκετά καλή, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, δείχνοντας και πάλι το πρόβλημα που έχει στην επίθεση. Αλλωστε διαθέτει τη χειρότερη του πρωταθλήματος, με τα λιγότερα γκολ ως ενεργητικό. Και παρόλο που έχει μαζέψει εφτά βαθμούς στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, παραμένει ουραγός, αρκετά πίσω από τις θέσεις παραμονής.

Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πάρα πολύ και για να φτάσει τους 46 βαθμούς, με τους οποίους δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ ομάδα από την κατηγορία, πρέπει να πάρει 32 σε έναν γύρο από διαθέσιμους 57. Κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ στο παρελθόν στην ιστορία της, με «ταβάνι» τους 31 που μάζεψε το 2013.

Υπάρχει ένας προβληματισμός σχετικά με τις κίτρινες κάρτες, καθώς πάρα πολλοί ποδοσφαιριστές της, εφτά από τους θεωρούμενους βασικούς για την ακρίβεια, βρίσκονται στο όριο για να συμπληρωθούν τον αριθμό που θα τους εξασφαλίσει τιμωρία. Και στην κατάσταση που βρίσκεται η ομάδα δεν υπάρχει καμία τέτοια πολυτέλεια.

Ακόμη πάντως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απουσιών που να προβληματίζει τον προπονητή της, Νέι Ντε Μάτα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπόα έφερε ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας με την Οέστε.

Στατιστικό: Οι έξι από τους εννιά αγώνες της εντός στο πρωτάθλημα ήταν ισόπαλοι στο πρώτο ημίχρονο.

Το Μπόα – Λοντρίνα παίζει στην Interwetten

ΛΟΝΤΡΙΝΑ

Η Λοντρίνα βρέθηκε να κυνηγάει από πάρα πολύ νωρίς στο σκορ, δεχόμενη γκολ με πέναλτι στο έκτο λεπτό και παρόλο που ισοφάρισε στο 57’, «έφαγε» και δεύτερο τέρμα, στο 66ο λεπτό, χάνοντας τελικά 1-2 εντός έδρας από την Γκουαρανί. Αυτή ήταν η τρίτη της ήττα στις εφτά τελευταίες αγωνιστικές που κέρδισε μόνο μία φορά, με αποτέλεσμα να βρίσκεται εντός ζώνης υποβιβασμού, ισόβαθμη με ομάδα εκτός αυτής, με τις ίδιες νίκες, αλλά χειρότερη για ένα γκολ στη διαφορά τερμάτων!

Το τελευταίο αρνητικό αποτέλεσμα οδήγησε τη διοίκηση στην απόφαση να προχωρήσει στην τέταρτη (!) αλλαγή προπονητή μέσα στην χρονιά! Ο Σέρτζιο Σοάρες αποχώρησε και στην θέση του προσλήφθηκε ο Ρομπέρτο Φονσέκα. Αυτό είναι το τρίτο του πέρασμα από την ομάδα, ενώ τελευταία φορά ήταν στον πάγκο της Σαμπάιο Κορέα.

Επιστρέφει από τιμωρία ο Παουλίνιο Μοτσελίν (ΕΠ), αλλά αυτή τη φορά είναι τιμωρημένος ο Λούκας Κόστα (ΑΜ). Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ζερμάνο (ΜΕ), Ιγκόρ Μιράντα (ΑΜ), Ματεουζίνιο (ΑΜ), Ντιρτσέου (ΑΜ), με τον Φονσέκα να αναμένεται να κάνει τουλάχιστον τέσσερις αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, αν και ακόμη δεν έχει αποφασίσει ποιος θα πλαισιώσει τους Νταγκομπέρτο, Μοτσελίν στην επιθετική τριάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Λοντρίνα ηττήθηκε 1-2 εντός από την Γκουαρανί στο πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Οι εφτά από τους εννιά αγώνες της εκτός στο πρωτάθλημα ήταν ισόπαλοι στο πρώτο ημίχρονο.