*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μπέρνλι-Μπλάκμπερν 3-0.

ΜΠΛΑΚΜΠΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πρέστον με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Σμόντικς στο 80’, όμως ισοφαρίστηκαν από το αυτογκόλ του Χίαμ στο 90+4’.

Για δεύτερο σερί παιχνίδι χάνει το τρίποντο μέσα από τα χέρια της η Μπλάκμπερν. Παρά το γεγονός ότι εκμεταλλεύτηκε μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, στις καθυστερήσεις έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση.

Πολύ πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί ώστε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπέρνλι. Μετριότητα βγάζει αυτή την περίοδο, αφού ναι μεν βρίσκει δίχτυα, αλλά δεν μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ, με αποτέλεσμα αυτό να της έχει κοστίσει πολλούς και σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για να εξασφαλίσει την παρουσία της στα φετινά πλέι-οφ.

Μπλάκμπερν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΕΡΝΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της ΚΠΡ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Φιλντ στο 58’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπένσον στο 76’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάρτιν στο 87’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη Μπέρνλι. Παρά το γεγονός ότι είχε τον έλεγχο στο ματς και πίεσε έντονα καθ’ όλη τη διάρκειά του, το μόνο που κατάφερε ήταν να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αφού έμεινε πίσω στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά άφησε πολλά κενά στην άμυνά της, με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ που έμελλε να είναι και το καθοριστικό.

Να επιστρέψει στις νίκες είναι ο στόχος της σήμερα, καθώς είναι φανερό πως βρίσκεται σε μια περίοδο ντεφορμαρίσματος το τελευταίο διάστημα. Παραμελεί πάρα πολύ τα αμυντικά της καθήκοντα, με αποτέλεσμα να γίνεται άμεσα εκμεταλλεύσιμο από τις αντίπαλες ομάδες, κάτι το οποίο της κοστίζει. Μεσοεπιθετικά παραμένει άκρως επικίνδυνη και συνεπής στο σκοράρισμα, αλλά δεν μοιάζει να της είναι αρκετό ώστε να καλύψει τα θέματα στα μετόπισθεν.