*Αγώνας ρεβάνς για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με το πρώτο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Μόλις δύο ήττες έχει υποστεί εντός έδρας η Μπέτις στο Γιουρόπα Λιγκ, μετράει ρεκόρ 8-4-2.

*Στο πρώτο ματς (Ρεν – Μπέτις 3-3)

ΜΠΕΤΙΣ

Έβγαλε χαρακτήρα η Μπέτις την Πέμπτη στο εκτός έδρας ματς με τη Ρεν για το Γιουρόπα Λιγκ. Ήταν τραγική στα πρώτα λεπτά, επέτρεψε στον αντίπαλο να προηγηθεί 2-0 στο 9’ με το γκολ του Ουνού και το αυτογκόλ του Χάβι Γκαρθία, κάπου εκεί η Μπέτις άρχισε να μπαίνει στο κλίμα του αγώνα, μείωσε στο 32’ με τον Λο Σέλσο. Η λανθασμένη υπόδειξη του ρέφερι Σιδηρόπουλου έφερε το 3-1 για τη Ρεν στο φινάλε του ημιχρόνου (ανύπαρκτο πέναλτι), ωστόσο το δεύτερο μέρος ανήκε στους Ισπανούς. Αφού μείωσαν με τον Σίντνεϊ στο 62’, πίεσαν για την ισοφάριση και τελικά τη βρήκαν στις καθυστερήσεις με τον Λάινες.

Αυτό το αποτέλεσμα δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι περνούν ακόμη και με ισοπαλία, ωστόσο δεν είναι ομάδα που διστάζει να επιτεθεί, πόσο μάλλον εντός έδρας. Την Κυριακή υποδέχτηκε την Αλαβές και ήθελε να επιστρέψει στις νίκες, δεν τα κατάφερε, έμεινε για ακόμη μια φορά στην ισοπαλία. Οι «βερδιμπλάνκος» προηγήθηκαν με το πλασέ του Λο Σέλσο στο 15’, έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για να κάνουν δεύτερο γκολ, είδαν τους αντιπάλους να αποκρούουν ακόμη και πάνω στη γραμμή. Η «τιμωρία» ήρθε στο 28’ με το 1-1 του Μαριπάν, στην πορεία του αγώνα η Μπέτις είχε την πρωτοβουλία, αλλά ήταν φλύαρη και άστοχη.

Δεν είναι περίεργη εικόνα οι διακυμάνσεις πλέον για την ομάδα της Ανδαλουσίας, η οποία έχει προλάβει ήδη να δώσει 13 ματς μέσα στο 2019, παίζει περίπου ανά 3.5 μέρες κατά μέσο όρο και αυτό την έχει επηρεάσει. Πήρε μόλις δύο νίκες στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (2-2-4), μετράει 33 πόντους και βρίσκεται στην 8η θέση και το -3 απ’ την εξάδα. Παρατηρείται πρόβλημα στην αριστερή πλευρά, καθώς απουσιάζουν Τέγιο και Ζούνιορ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Αλαβές.

Στατιστικό: Έρχεται από 8/10 G/G (δες το στον Stoiximan).

Το Μπέτις – Ρεν παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα σημερινά αποτελέσματα ποδοσφαίρου (κλικ εδώ)

ΡΕΝ

«Σπατάλησε» την ευκαιρία για σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ η Ρεν την Πέμπτη, καθώς έμεινε στο εντός έδρας 3-3 με την Μπέτις. Ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά, βρήκε δύο γκολ μέχρι το 9’ και έδειξε ότι ελέγχει πλήρως την αναμέτρηση. Η Μπέτις «ξύπνησε» κάπου στο 20λεπτο, μείωσε στο 32’ με τον Λο Σέλσο, όμως η λανθασμένη υπόδειξη του ρέφερι Σιδηρόπουλου έφερε το 3-1 για τη Ρεν στο φινάλε του ημιχρόνου (ανύπαρκτο πέναλτι). Οι Ισπανοί μείωσαν με τον Σίντνεϊ στο 62’, πίεσαν για την ισοφάριση και τελικά τη βρήκαν στις καθυστερήσεις με τον Λάινες.

Ήταν το τέταρτο σερί εντός έδρας ματς για τη Ρεν, εκεί κέρδισε τα προηγούμενα τρία κόντρα σε Αμιάν (1-0), Λιλ (2-1 στο Λιγκ Καπ) και Σεντ Ετιέν (3-0). Την Κυριακή έπαιξε με κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα στο εκτός έδρας ματς με τη Ρεμς και αυτό έφερε πτώση στην απόδοση της, ο αντίπαλος προηγήθηκε στο 3’ και από εκεί και έπειτα η Ρεν απλά είχε την κατοχή και τίποτα περισσότερο. Το 2-0 στο 68’ τελείωσε το παιχνίδι. Ήταν η δεύτερη ήττα των τελευταίων τεσσάρων αγωνιστικών, υποχώρησε στην 11η θέση με 36 πόντους, η απόσταση απ’ την πεντάδα ανέβηκε ξανά στους 4 πόντους. Επιστρέφει ο εξτρέμ Σαρ, τιμωρημένος ο μέσος Αντρέ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στη Ρεμς.

Στατιστικό: 4/7 2-3 Goal μετράει η Ρεν στο Γιουρόπα Λιγκ.