*19η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Μοντρόουζ – Ερντρι 4-2, Ερντρι – Μοντρόουζ 4-0

Δείτε τα Προγνωστικά Σκωτίας

ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η Μοντρόουζ έφερε 2-2 εκτός έδρας με το Εδιμβούργο, αν και προηγήθηκε με 1-2, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, με γκολ του Ρόμπερτσον μόλις στο όγδοο λεπτό. Ισοφάρισε με τον Τζόνστον στο 50’ και προηγήθηκε με τον ΜακΑλιστερ στο 63’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Φοντάιν στο 75’.

Η Μοντρόουζ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με το Εδιμβούργο, σε ένα παιχνίδι που πλησίασε στη νίκη, χάνοντας της προς τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους πέντε τελευταίους αγώνες που δεν έχει κερδίσει, όμως στο γήπεδό της έχει χάσει φέτος μόνο από το Εδιμβούργο, με πέντε νίκες σε εννιά αναμετρήσεις εκεί.

Υποχώρησε στην τέταρτη και τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι στην 5η θέση που δεν οδηγεί σε αυτό, ενώ είναι στο -8 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Μοναδικός απών λόγω τραυματισμού είναι πλέον ο αμυντικός Χάτσινσον.

Μοντρόουζ Στατιστικά

*Εχει 8/13 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 8/13 over 2,5 εντός έδρας

ΕΡΝΤΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Ερντρι έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Φόλκερκ, ισοφαρίζοντας με τον Σμιθ στο 78ο λεπτό, έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ από τέρμα του Κένεντι στο 26’.

Η Ερντρι έχει να αγωνιστεί τρεις εβδομάδες, αφού έχει αποκλειστεί από το Τσάλεντζ Καπ, αναβλήθηκε και το τελευταίο παιχνίδι της λόγω κακού αγωνιστικού χώρου, έχοντας να αγωνιστεί από τότε που έφερε 1-1 στο γήπεδο της Φόλκερκ, παραμένοντας αήττητη για έκτο σερί 90λεπτο, με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Βέβαια μακριά από την έδρα της έχει κερδίσει μόνο τις δύο ουραγούς που έχουν μείνει πολύ μακριά από τις υπόλοιπες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα.

Διατηρείται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά βρίσκεται σε απόσταση βολής, στο -3 συγκεκριμένα, από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο και από την σημερινή της αντίπαλο.

Εχουν επιστρέφει όλοι οι παίκτες που είχαν κάποιες ενοχλήσεις και είναι διαθέσιμοι πλέον για τον προπονητή της.