*20η αγωνιστική.

* Από τα 6 πιο πρόσφατα μεταξύ τους, μόνο 1 έληξε ισόπαλο, το 2020 στην έδρα της Μιραντές με 1-1.

* G/G τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους.

ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη στο καστιγιάνικο μίνι ντέρμπι με την Μπούργος εκτός, χωρίς σκορ. Σχεδόν όλες τις σημαντικές φάσεις στο ματς τις είχε η αντίπαλος, όλες στο πρώτο ημίχρονο.

Στόχος ήταν να μη χάσει και τα κατάφερε με μεγάλη ευκολία. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο το “σκότωσε” εντελώς το παιχνίδι, δεν επέστρεψε στην αντίπαλο να την απειλήσει, η ίδια γενικότερα δεν είχε καθαρή ευκαιρία στο ματς.

Εκεί που θέλει βρίσκεται στη βαθμολογία, προς τη μέση αλλά πρέπει να αρχίσει να προσέχει διότι οι ομάδες της ζώνης του υποβιβασμού δείχνουν να “ξυπνούν” και να κάνουν νίκες. Ακόμα έχει σημαντική απόσταση, αλλά πλέον αυτή η… νέοκοπη τακτική του Λίσι να παίζει για την ισοπαλία δεν εξυπηρετεί και τόσο, χρειάζεται μια νίκη για να πάρει μια “ανάσα”.

“Στόχος μας είναι η νίκη για να κλείσουμε καλά τη χρονιά στην Αντούβα. Δεν σημαίνει τίποτα η περιορισμένη συγκομιδή που έχουν εκτός έδρας, το ίδιο μας συνέβαινε κι εμάς πριν λίγο καιρό. Αυτά είναι σερί που κάποτε σταματούν, εμείς πρέπει να προσέξουμε πολύ τη μεσοεπιθετική τους γραμμή, η οποία διαθέτει σπουδαίες μονάδες” τόνισε ο Λίσι στις τελευταίες του δηλώσεις για το παιχνίδι με την “άλμπα”.

Συνεχίζει με τα ίδια προβλήματα, δεν προέκυψε κάτι νέο.

Μιραντές Στατιστικά

* Χωρίς νίκη και χωρίς γκολ στο ενεργητικό της στα 3 τελευταία σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

* Στα 3 τελευταία εντός έχει μόνο 1 νίκη, επιμέρους απολογισμός 1-1-1 με τέρματα 3-3.

ΑΛΜΠΑΘΕΤΕ

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 2-0 εντός επί της Βιγιαρεάλ Β’. Αμφότερα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από Άγους Μεδίνα (52’) και Φουστέρ (71’).

Επιβεβαίωσε ότι είναι καλά, νίκησε μια καλή ομάδα που δεν της επέτρεψε να κάνει και πολλά στο ματς, πέρα από ένα δοκάρι για το 1-1, δεν απειλήθηκε. Αντιθέτως είχε κι άλλες καλές στιγμές, δεν τις αξιοποίησε όπως θα ήθελε.

Ανέβηκε βαθμολογικά, δεν κινδυνεύει άμεσα πλέον αλλά έχει την ατυχία πάνω στο δικό της ανέβασμα, να βρίσκουν φόρμα και οι ομάδες που βρίσκονται εντός ζώνης υποβιβασμού. Επομένως δεν έχει κερδίσει κάτι ιδιαίτερο, για να τα καταφέρει πρέπει να συνεχίσει στο δρόμο αυτό και να ελπίζει να αρχίσει να μεγαλώνει το κέρδος της από αυτήν την πορεία.

“Ο πρώτος μας γύρος δεν ήταν ο καλύτερος από πλευράς αποτελεσμάτων όμως είχαμε την εικόνα που θέλαμε ως ομάδα. Γνωρίζοντας τις αδυναμίες που έχει η Μιραντές και βλέποντας ότι εμείς βρισκόμαστε σε καλή περίοδο, αισιοδοξούμε πως θα πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα” δήλωσε ο κόουτς Αλβές στην τελευταία συνέντευξη τύπου.