*14η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Σίδνεϊ – Μέλμπουρν Βίκτορι 0-2, Μέλμπουρν Βίκτορι – Σίδνεϊ 3-0

*Τρία σερί N/G τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΒΙΚΤΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Βίκτορι έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Γουέλινγκτον, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με τον Τσάπμαν στο 79’, αλλά ισοφαρίστηκε από πέναλτι του Ρούφερ στις καθυστερήσεις, παίζοντας με παίκτη περισσότερο όλο το δεύτερο ημίχρονο!

Η Μέλμπουρν Βίκτορι πλησίασε πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη, αλλά τελικά περιορίστηκε στην ισοπαλία, φέρνοντας 1-1 απέναντι στην Γουέλινγκτον Φίνιξ.

Παρόλο που ένας βαθμός τόσο μακριά από την Αυστραλία και συγκεκριμένα στη Ν. Ζηλανδία, είναι ευπρόσδεκτος συνήθως, πόσο μάλλον με τη φετινή πορεία της Γουέλινγκτον Φίνιξ, το χρονικό σημείο που δέχθηκε το γκολ μαζί με το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε, δεν επιτρέπουν κάτι τέτοιο.

Είναι πάντα η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, αλλά με περισσότερες ισοπαλίες, τις πιο πολλές στον θεσμό, από νίκες. Γι’ αυτό και είναι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αν συνυπολογίσουμε, πως στο κύπελλο αποκλείστηκε στα πέναλτι, φέρνοντας και εκεί ισοπαλία, ακόμη δεν έχει ηττηθεί σε αγώνα 90 λεπτών τη φετινή σεζόν.
Στην έδρα της έχει τρεις νίκες σε πέντε αγώνες, δύο στους δύο πιο πρόσφατους, χωρίς να δεχθεί καν γκολ.

Μέλμπουρν Βίκτορι Στατιστικά

*4/5 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, σερί στους πιο πρόσφατους.

*Τρία συνεχόμενα G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ κέρδισε 4-0 εντός έδρας τους Νιουκάστλ Τζετς, με τον δείκτη του σκορ πάντως να είναι λίγο πλασματικό. Αφού ακυρώθηκε ένα τέρμα της αντιπάλου της ως οφσάιντ, προηγήθηκε με τον Γουντ (40’), σκοράροντας άλλα τρία γκολ μέσα σε 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, από τους Λόλεϊ (66’), Μπέργκες (76’, 79’).

Το Σίδνεϊ ξεπέρασε την απρόσμενη ήττα που γνώρισε στο γήπεδό της, ως τυπικά φιλοξενούμενη, κερδίζοντας με 4-0 εντός έδρας τη Νιουκάστλ Τζετς. Εξακολουθεί να είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς ισοπαλία στο πρωτάθλημα, με τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Έχει ανέβει στο βαθμολογικό πίνακα, στην 7η θέση του, αλλά πλέον είναι σε απόσταση βολής, στο -3 συγκεκριμένα, από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Και με τόσες νίκες που αν κερδίσει απόψε θα βρεθεί εκεί.

Όλα αυτά, ενώ είχε ξεκινήσει με μεγάλες προσδοκίες το πρωτάθλημα, κυρίως λόγω της κατάκτησης του κυπέλλου λίγο πριν την έναρξη του!